En ditzijn de antwoorden! *VT) If'/ ■it F&p eierspel s v< Van links naar rechts en van boven naar beneden. Een ei kun je gewoon koken in de magnetron. Niet waar. Een ei explodeert ais je het in de magnetron legt om te koken! Alleen in een speciaal daarvoor gemaakt eiom- hulsel kun je een ei in de magnetron koken. Nederlanders eten gemiddeld 180 eieren per jaar. V 32 Nederlanders eten gemiddeld 180 eieren per jaar. Dat is om de dag een ei, zo vaak eten wij toch geen eieren? Klopt, we eten die eieren ook niet alle- maal bij het ontbijt of gebakken op een boterham. Ongeveer 45 eieren per jaar verorberen we bijna ongemerkt, omdat ze verwerkt zijn in taart, mayonaise, ijs, spaghetti, enz. Het grootste ei op aarde is gelegd door een dinosaurier. Waar. De grootste eieren op aarde waren van dinosauriers. De dino-eieren waren niet veel groter dan die van struis- vogels, terwijl de dinosauriers zelf wel tot tien keer zo groot als een struisvogel waren. Het grootste dino-ei dat ooit is gevonden was 25 cm lang, een struisvo- gelei is soms wel 20 cm lang, Een spiegeleiis een gebakken ei met hele dooier. Een spiegelei is een gebakken ei met een hele dooier. Vroeger hadden perronchefs een rond bord op een stok waarmee ze treinen het vertreksein gaven. Die borden noemde men een spiegelei omdat ze een kleine gele cirkel in het midden hadden en een witte rand er omheen; ze leken dus heel erg op een spiegelei. o~ Een koekoeksei brengt geluk. Niet waar. Een koekoek legt haar eieren in de nesten van andere vogels, zonder dat deze vogels dat merken. Als zo'n ei uitgebroed is, gooit de jonge koekoek zijn pleegbroerrjes en zusjes uit het nest. Zijn pleegouders besteden al hun zorg aan het koekoeksjong, zonder te weten dat het met hun eigen jong is. Als iemand zegt: 'Het is een koekoeksei', dan betekent dat: het is een bron van narigheid. Een kievietsei brengt ongeluk. Niet waar. Tot in 1960 was het een sport om het eerste kievitsei te vinden. De vinder mocht het ei aanbieden aan de koningin, wat natuurlijk een grote eer was. Maar deze traditie zorgde er voor dat er erg veel kievitsnesten kapotge- maakt werden. Daarom is deze gewoon- te afgeschaft. n Aan de kleur van de dooier zie je of een ei vers is. Niet waar. De kleur van de eierdooier wordt bepaald door het soort voer dat de kip knjgt die het ei heeft gelegd. De kleur zegt dus niets over de versheid van een ei. Eieren zoeken gebeurde al meer dan 2000 jaar geleden. Meer dan 2000 jaar geleden wer den eieren gezien als symbool voor nieuw leven. Daarom werden eieren in de lente op of in de aarde gelegd om de aarde vruchtbaar te maken. De eieren werden later weer opgezocht en mee naar huis genomen. Hier komt het eieren zoeken met Pasen vandaan. Het kleinste vogelei weegt minder dan vijf gram. aa De kleinste vogeleieren ter wereld zijn die van de Bijenkolibrie. Ze zijn maximaal 1 cm lang en wegen rond de 0,4 gram, dat is minder dan een halve Een kuiken komt uit bet ei na drie weken broeden. Waar. Een bevrucht kippenei moet drie weken bebroed worden voordat het kui ken er uit komt. In de natuur legt een kip in ongeveer een week een aantal eieren, tot ze een nestje vol heeft, pas dan gaat ze broeden. Hierdoor komen de eieren allemaal tegelijk uit. Het broeden kan gebeuren door de moederkip, maar ook in een broedmachme. Een mens kan op een struisvogelei staan. zonder dat het breekt. Een struisvogelei heeft een schaal van maar 1 Jf mm dik en toch kan er een mens op staan zonder dat het breekt! Je moet het gewicht er natuurlijk heel voor- zichtig op zetten, maar dan kan zo'n ei wel 115 kilo dragen. Eieren zijn veel ster- ker dan je denkt, dit komt door de gebo- gen vorm van de eierschaal. Alleen vogels leggen eieren. Niet waar. Ook heel veel andere dieren leggen eieren, zoals krokodillen, vissen, schildpadden en zelfs regenwormen. Bruine eieren komen altijd van bruine kippen. Niet waar. Meestal leggen bruine kippen bruine eieren en witte kippen witte, maar lang niet altijd. De kleur van het ei ligt aan het ras van de kip. Je kunt zien aan de oorlel van een kip welke kleur eieren zij legt. Een witte oorlel betekent witte eieren en een rode oorlel bruine eieren. Het grootste ei dat er bestaat komt van een zwaan. Niet waar. Het grootste vogelei komt van een struisvogel en niet van een zwaan. Een vers ei zinkt in water. Waa Een vers ei zinkt in water omdat het heel weinig lucht bevat. Hoe ouder een ei is, hoe groter de luchtkamer wordt. Bij een oud ei zie je in water vaak de stompe kant naar boven gaan staan. De eieren van de Araucanakip zijn groen. De eieren van Araucanakippen hebben een zachtgroene kleur. Dit hoort speciaal bij dit soort kippen, net zoals eitjes van kwartels gevlekt zijn. Het heeft dus niets met het voer van de kip pen te maken. Aan de oranje dooier herken je een scharrelei. Niet waar. Aan de kleur van de dooier kun je niet zien of een ei van een schar- relkip is. De kleur van de dooier wordt bepaald door het soort voer dat de kip die het ei legde heeft gegeten. De smaak wordt ook door het voer bepaald. Als een ei van een scharrel- of volierekip is, staat dit duidelijk vermeld op de doos of op het ei zelf. tei. V J*. Hoe verser hei ei. hoe dikker het eiwit. Waar. Bij een vers ei zie je rond de dooier een ring dik eiwit. Als het ei ouder wordt, wordt dit dikke eiwit dun- ner. Hieraan kun je dus zien of een ei vers is. In het dikke eiwit zit een bacte- riedodende stof. Bij een bevrucht ei beschermt die stof de dooier en het jonge kuikentje. Om een kip eieren te V lalen leggen is een haan nodtg. Niet waar. Als een hen vier maanden oud is gaat ze eieren leggen. Als er een haan in de buurt is dan zijn de eieren bevrucht en komen er kuikens uit na dne weken broeden. Is er geen haan, dan zijn de eieren onbevrucht en geschikt om op te eten, Als de eieren die de kip legt ledere dag worden weg- gehaald, zal ze steeds nieuwe eieren leggen. Een kip legt elke dag een ei. Niet waar. Een kip doet ongeveer 25 uur over het leggen van een ei, daama duurt het een paar uur voordat ze aan het volgende ei begint. Gemiddeld legt een goede legkip vijf eieren per week. Kippeneteren worden verkocht in vier groottes. In de winkel worden meestal eieren verkocht in de maten M (midden- groot) en L (groot). Er zijn echter nog twee maten: S (klein) en XL (extra groot). XL zie je maar heel af en toe in een winkel. Het gewicht bepaalt in welke van de vier maten het ei hoort. Bruine eieren zijn gezonder dan witte. Niet waar. De kleur van de eierschaal wordt bepaald door het ras van de kip die het ei gelegd heeft. Deze kleur zegt niets over hoe gezond het ei is. Eieren kunnen iets verschillen in het gehalte cholesterol dat ze bevatten, dit hangt af van de voeding die de kippen die ze leg gen krijgen. Een windei is een eierschaal zonderinhoud. Niet waar. Een windei is de inhoud van een ei zonder de harde eierschaal, met alleen een vlies er omheen. Zulke eieren gaan heel snel kapot. De uit- drukking: 'Dat zal hem geen wmdei- eren leggen', betekent: 'Hij zal daar- mee veel verdienen'. 'Het is een eitje' betekent: het is erg makkelijk. a: 'Het is een eitje' betekent dat iets erg makkelijk is om te doen. Wordt er over een persoon gezegd dat hij of zij een (zacht) eitje is, dan bedoelt men dat het een slappeling is. y AllerHande 4-2001 77

Allerhande | 2001 | | pagina 77