In veel landen is de meerval dankzij z'n subtiele smaak, stevige structuur en eenvoudige bereidingswijze sinds lange tijd een zeer gewaardeerde vis- soort. In Nederland wint deze zoetwatervis pas de laatste jaren aan populariteit. Vanaf begin maart is de meerval ook bij Albert Heijn verkrijgbaar. Amerikanen, Afrikanen en Aziaten kennen de meerval al langer dan vandaag. Het gunstige klimaat zorgt ervoor dat de meerval in deze wereldde- len welig tiert. Meerval staat daar dan ook vaak op het menu. In Europa is de meerval minder bekend. De zoetwatervis is voornamelijk te vinden in het gebied rond de Donau. In Nederland komt meerval in het wild slechts op kleine schaal in enkele grotere meren voor. In de vorige eeuw was men hier zelfs een beetje bang voor de enorme gladde vis met zijn grote bek en lange baardharen, die een lengte van twee meter kon halen. De meerval kreeg de bijnaam 'vischdui- vel'. Wilde verhalen deden over deze vis de ronde: zo zou de roofvis op een afgrij- selijke wijze glimlachen wanneer hij zijn levende prooi verorberde. Hoewel de vis door zijn omvang veel vlees bevatte, liet men hem liever voor wat hij was. Als er al eens werd geopperd de meerval te kwe- ken, klonk er luid protest. Dat ligt nu anders. Kweken voor consumptie In veel werelddelen wordt de meerval tegenwoordig op grote schaal voor con sumptie gekweekt. Noord-Amerika, waar meerval op nummer vijf in de vis-top- tien staat, is een van de prominentste exportlanden van meerval. Maar ook in Nederland wordt de vis al een aantal jaren gekweekt. In tegenstelling tot wilde meervallen krijgen de gekweekte vissen hun eten aangeboden. Het vlees van de gekweekte vissen is daardoor schoon en mild van smaak. Wilde meervallen daar- entegen zoeken hun voedsel onder ande- re op de bodem van meren in modderige kleigrond en hebben hierdoor vaak een gronderige smaak. Meerval is een zeer makkelijk te bereiden vis. Gebakken, gegrild, gestoomd, gepocheerd of van de barbecue: het robijnrode stevige vlees valt niet snel uit elkaar en leent zich dus voor alle mogelijke bereidingswijzen. Nog een voordeel van deze vis is dat er bij het bereiden geen vislucht vrijkomt. Albert Heijn verkoopt vanaf begin maart meerval in de vorm van filets zonder vel en graat. De filets zijn verkrijgbaar bij de afdeling zelfbediening in verpakkingen van ongeveer 225 gram. Op de volgende pagina's vindt u twee recepten met deze nieuwe vissoort. AllerHande 4-2001 55

Allerhande | 2001 | | pagina 55