Radijs behoort, net als rettich en mierikswortel, tot de mos- terdachtige planten. Behalve de kogelronde rode radijsjes bestaat er ook langwerpige witte en rode radijs. De ronde zijn in het alge- meen het pittigst van smaak. Als groente heeft radijs een lange geschiedenis. De Egyptenaren en Grieken kenden radijs al, en de Romeinen introduceerden radijs in het noorden van Europa. De radijs viel er letterlijk in goede aarde, want de plant gedijt heel goed in een wat koeler klimaat. Wereldwijd beschouwd is radijs het populairst in Zuidoost-Azie, waar de plant als een echte groen te wordt behandeld en gekookt of gebakken wordt opgediend. Maar in de rest van de wereld wordt radijs vrijwel uitsluitend rauw gegeten als borrelhapje, in voorge- rechten en in salades. Bossen Radijs is het hele jaar verkrijgbaar. Vanaf begin maart tot het eind van de zomer komt de groente van eigen bodem, voomamelijk uit het Westland. Hollandse radijs wordt altijd in bosjes verkocht, met het groene loof er nog aan. Het bossen gebeurt met de hand. Aan het fris- se, groene loof is de versheid van de radijsjes nauwkeurig af te meten. Gedurende de donkere maanden van het jaar komt radijs uit Israel. Dan gaat het om ver- pakte radijsjes zonder loof. Beide soorten zijn knapperig en pittig. Loof Het schoonmaken van radijs is kinderspel. Snijd de worteltjes eraf en zo nodig het loof, was ze en dep ze goed droog. Bij hele radijsjes staat het mooi om een klein stukje van het loof te laten zitten. Liefhebbers dopen radijs even in zout en eten ze zo uit het vuistje. Dat smaakt uitstekend naast aller- lei vishapjes, zoals nieuwe haring, gerookte vis en bijvoorbeeld amu ses met tonijn of zalm. Plakjes radijs staan prachtig en smaken heerlijk in gemengde of groene salades. De smaak wordt iets zachter als u plakjes of reepjes radijs marineert in een dressing, of combineert met fruit. Zo is radijs met sinaasappel een veelbe- proefd smaakduo. Van radijsjes kunt u naar hartelust blijven knabbeien, want ze bevat- ten slechts 20 kilocalorieen per 100 gram, en ze zijn een goede bron van vitamine B, C en ver- schillende mineralen (vooral cal cium). In de groentela van de koelkast blijft radijs zeker vier dagen fris en knapperig. 'Kant-en-klaar gepeperd' wordt radijs wel genoemd. De knap- perige rode knolletjes hebben een lekker pittige smaak, zelfs iets scherps. Vanaf begin maart komt de groen te van eigen bodem, gedurende de donkere maanden komt radijs uit Israel. AllerHande 4-2001 13

Allerhande | 2001 | | pagina 13