trips tips wijk van Oldenzaal. 'Gelukkig zie je de laatste tijd ook weer een duidelijke aanwas van jongeren in de vereniging,' vertelt Albert. 'De jongens en meisjes tot achttien jaar spelen gemengd, voor de volwassenen zijn er dames- en herenteams.' De wed- strijd op tweede paasdag wordt op straat gespeeld, over een parcours van ongeveer vier kilometer. 'De eerste teams beginnen om een uur of acht. Je loopt met je eigen team natuurlijk de hele afstand, maar vaak ga je ook bij andere teams kijken. Je maakt dus heel wat kilometers op zo'n dag.' Bij grotere wedstrijden kan tussendoor de trek gestild worden met broodjes worst uit een kraampje. Na afloop eten veel klootschie- ters 'stamppot moos', ofwel boerenkool met worst. Albert: 'Dat hoort traditioneel zo'n beetje bij het klootschieten. Gewoon aardappels met boerenkool, worst en rib- betjes. Heerlijk.' Rob (39) en Sophia (39) Gussinklo uit Woerden, met Roos (12) en Dirk (8) 'We zijn van plan om dit jaar met Pasen een ritje te maken met de stoomtram tus- sen Hoorn en Medemblik,' vertelt Rob. 'We hebben dat een jaar of drie, vier gele- den ook al eens gedaan met z'n vieren, maar Dirk kan zich dat niet meer herinne- ren. Hij is een echte treinliefhebber. Net als z'n opa en net als z'n vader. Mijn vader heeft zijn hele leven bij het spoor gewerkt en ik ook jarenlang. We hebben gezamen- lijk een behoorlijke collectie modeltrein- tjes. Dat maakt zo'n ritje met de Bello, Nederlands oudste functionerende stoom tram wel bijzonder. Op eerste paasdag zullen we ongetwijfeld eerst uitgebreid ontbijten en daarna gaan we naar Hoorn. De rijtuigen van de stoomtram zijn prachtig. Het grootste deel van de rit gaat over een spoorlijn die stamt uit 1887. De omgeving is mooi, maar de tram zelf is de echte attractie. Over twintig kilometer doe je ongeveer drie kwartier tot een uur. Vanuit Medemblik kun je met de boot over het IJsselmeer naar Enkhuizen en daar pakken we de trein terug. Al met al ben je wel een hele dag zoet, dus er gaan broodjes en pakjes drinken mee. 's Avonds eten we iets makkelijks. Op zulke dagen wordt dat vaak een pasta. Sophia en ik vinden een groentesaus erg lekker. Met een fles van Grand'Italia als basis en dan verse courgettes, ui, verschillende soorten pad- destoelen en eventueel wat verse kruiden erdoor. Roos eet al van kleins af aan pasta het liefst met boter en suiker, maar gelukkig kun- nen we haar tegenwoordig ook verleiden met ham en kaas. Dat vindt Dirk ook het lekkerst. Een snelle rauw- kostsalade erbij, en voor ons een flesje witte wijn, klaar.'

Allerhande | 2001 | | pagina 115