De vrije paasdagen lokken veel mensen naar buiten. Waar gaat u naartoe met Pasen? Laat uzelf inspireren door deze drie interviews. 'Klootschieters maken heel wat kilometers' beurtelings meevaren. 'In het paasweek- end gaan we met een groep van acht man een B-weekend doen,' vertelt Ton. 'Dat houdt in dat alle opvarenden al een keer zijn meegeweest en de beginselen van het zeilen hebben geleerd. Dit weekend bordu- ren we daarop voort.' Jolanda: 'Op vrijdag- avond komt iedereen aan boord, soms vanuit het hele land. Zaterdagmorgen varen we altijd eerst naar de overkant, waar we naast de Albert Heijn aanleggen om boodschappen te doen voor het week end. Daama varen we uit. Meestal naar het IJsselmeer, maar met meer ervaren groepen soms ook naar zee.' Het eten wordt aan boord bereid. Door wie en wat er wordt gekookt, spreken de opva renden onderling af. Er is alleen een tover- woord: veel. Jolanda: 'Je bent de hele dag buiten; daar krijg je trek van. Meestal maken we iets makkelijks zoals rijst met een Indiase curry. Tussen de middag soep en broodjes waar je feestjes van bouwt, met kaas, tomaat, ei en sla. Of een goedge- vulde salade. Stevige kost.' Albert Olde Weghuis (63), Ben Luft (59), Bennie Oude Roelink (63), Hans Dirckinck (44) en Jan Heesink (59) uit Oldenzaal Tweede paasdag is voor beoefenaars van de eeuwenoude sport klootschieten ieder jaar een hoogtepunt. In Beuningen bij het Twentse Denekamp wordt dan een zoge- noemde rondewedstrijd gehouden om de paasstaak, een schaalmodel van de tradi- tionele staak die met Pasen het dorpsplein van Denekamp siert. Albert is al meer dan vijftig jaar lid van de plaatselijke kloot- schietvereniging De Toekomst en zij zijn zeker van de partij. 'Veel mensen in het westen en zuiden van het land weten tegenwoordig niet eens meer wat klootschieten is,' zegt Albert. 'Om de sport goed te kunnen begrijpen, moet je het eigenlijk zien, maar in het kort komt het erop neer, dat je met een team met een ronde houten bal in een bepaald aantal worpen een zo groot mogelijke af stand aflegt. De bal weegt tussen de 300 en 500 gram en is in het midden driemaal doorboord en met lood opge- vuld. Je gooit onder- hands, net als bij jeu-de-boules. De taak van je teamge- noten is om aanwij- zingen te geven over de beste plek om op te richten. Het lijkt vrij simpel, maar om de sport op niveau te beoefenen, moet je behoorlijk trainen.' De meesten van de groep vrienden kennen elkaar 'al van school' en wonen in dezelfde Ton Vaes (40) en Jolanda van der Linden (31) uit Amsterdam 'Varen, natuurlijk,' luidt Tons antwoord op de vraag wat er voor het paasweekend op het programma staat. Sinds vier jaar is hij, samen met zijn vriendin Jolanda van der Linden, eigenaar en bewoner van de zeil- kotter Vrouwe Suzan- na. Elke maand maakt het in 1929 gebouwde schip zich los van de Amsterdamse Javakade voor een weekend op het IJsselmeer, de Wadden of de Noordzee. In de vakanties duren de zeil- tochten langer. Om met de achttien meter lange kotter te kunnen varen, hebben Ton en Jolanda een uitgebreide groep 'zeil- vrienden' om zich heen verzameld, die 114 AllerHande 4 2001

Allerhande | 2001 | | pagina 114