Van klei tot sierlijk servies den. Tot op de dag van vandaag wordt zijn receptuur gebruikt in de Wedgwood-fabrieken. Josiah Wedg woods nageslacht heeft de serviesgoed- traditie nog eeuwenlang hoog gehou- den. Pas na de Tweede Wereldoorlog werd de betrokkenheid van de familie iets minder door de veranderde eisen van de grootschalige productie. Een afstammeling van de grondlegger, Lord Pierce Wedgwood, reist nog steeds de wereld over als een soort ambassadeur van de Wedgwood-traditie. Het speciaal voor Albert Heijn ontworpen Windsor-servies wordt vervaardigd in Stoke-on-Trent, het stadje waar Josiah zijn eerste fabriek opende. Aller- Hande volgde de vervaardiging van een product: van klei tot sierlijke beker. Teken van ambachtelijkheid gwood Bij Albert Heijn kunt u Air Miles nog tot en met 20 September 2001 en Bomspunten nog tot en met 30 juni 2001 verzilveren voor Wedgwood Windsor-servies. Doorde ambachtelijke productiewijze van Wedgwood is het niet altijd mogelijk om direct aan de grote vraag te voldoen. Daarom heeft uw kwaliteitsservies- goed soms een wat langere levertijd. Josiah Wedgwood, uitvinder en grondlegger van het beroemde Wedgwood-serviesgoed. Op het terrein van de fabriek ligt een speciaal ontwerpbureau voor Wedgwood-serviesgoed. Hier bedenken ontwerpers met behulp van de computer steeds weer nieuw serviesgoed dat past binnen de Wedgwood-traditie. De klei komt de fabriek binnen in afgepaste rollen, die machinaal in degewenste porties worden gesneden en handmatig in gipsen mailen worden gedrukt. In deze mallen wordt de 'body' van de beker geperst. De restjes worden samen- gekneed tot bruikbaar materiaal. Tegelijkertijd worden elders in de fabriek de oren van de bekers gemaakt. Met de hand worden de oren en de 'bodies' uit de mal gehaald en gesponsd, zodat de naden van de mal en andere scherpe randjes verdwijnen. De oren krijgen een op maat gemaakt snijvlak en worden handmatig metverdunde klei aan de bekers bevestigd. De bekers worden in rekken gestapeld en gebakken in een zestigjaar in gebruik zijnde gasoven. Na 33 tot 48 uur in de oven wordt het servies geglazuurd, om daarna nog eens tien uur de glazuuroven in te gaan. Dan zijn de bekers klaar om verpakt te worden. Maar niet voordat er eerst nog diverse kwaliteitscontroles plaatsvinden en oneffenheden zijn weggewerkt. Op de onderkant van uw serviesgoed ziet u soms oneffenheden in hetglazuur. Dit zijn de plaatsen waar eerst uitsteeksels zaten waarop het serviesgoed op de rekken in de glazuuroven rustte. Wanneer het servies uit de oven komt, worden deze 'pinmarks' handmatig hijgeslepen. AllerHande 3-2001 69

Allerhande | 2001 | | pagina 69