grond kijken, riep hij dan.' Het deed Jannis niks. 'Die man had gewoon gelijk. Drie sterren! Dat moet je echt iedere dag waarmaken. Die gedre- venheid moet iedereen in de keuken hebben. Elke fout is er een te veel.' Brevet kookt intussen zelf de sterren van de hemel. Eerst als chef-kok bij het Koetshuis in Rhenen. Vier jaar geleden startte hij zijn eigen restaurant in Uden. Amper goed en wel begon- nen, bekroonden de Michelin-heren hem opnieuw met een ster. Maar patron-cuisinier Jannis wil meer, ambitieus als hij is. Hem staat een ongedwongen Franse keuken voor ogen. Eten zonder poespas. Niks geen modieuze eettrends, of opgemaakte borden vol toeters en bellen. 'Voor mij komt het visuele op de tweede plaats. De smaak, daar gaat het om. Vlees of vis met een groente en aardappelgamering, dat volstaat. Met een subtiele saus. Niet opgediend in malle trendy streepjes, maar een gerecht dat je kunt proeven. Voor mij is koken assembleren. Vier componen- ten bij elkaar zetten. Meer camoufleert alleen maar. Vis hoort naar vis te smaken, eend naar eend.' Perfectionisme Ondanks zijn 'doe-maar-gewoon' aanpak schuwt hij de uitdaging niet. Maar zijn fantasie slaat nooit om in bizarre frivoliteit. Befaamd is zijn duif gegaard in een zoutkorst. De dikte van de zoutkorst en het gewicht van de duif komen heel precies. 'Grammetje erop, grammetje eraf. Van iedere duif weet ik precies hoe lang die in de oven moet.' Jannis is een meester in kooktijden. Verbluffende nauwkeurigheid is een vereiste. 'Perfectionisme zit sterk in mij. Plus eenvoudig koken. Rijkdom en eenvoud liggen heel dicht bij elkaar. Sterker nog: ik denk dat rijkdom vooral in eenvoud zit. Gewoon lekker genieten aan tafel, van een menukaart met simpele gerecht- omschrijvingen in drie a vier woorden.' Rijzende sterren 'Geen malle, trendy streep jes, maar een gerecht dat je kunt proeven' Jannis Brevef ten voeten uit Favoriete convenience-product: 'Ik maak alles Favoriete drank en spiiscombinatie: Oesters Zou graag koken voor: Ik heb niks met beroemdheden ofzo. Daar word ik niet koud of warm van. Gewoon lekker koken voorvrienden. Ik weet wat ze lusten en hoe ver ik met bepaalde smaken en combinaties kan gaan.' FavOfiet geretht: 'Schelp- en schaaldieren. Ik ben een Zeeuw. Maar oesters en kleine mosselen uit Bretagne vind ik lekkerder. Die hebben veel meer dat heerlijke zilte van de open zee.' Niet lekker:Ik lust eigenlijk alles. Saai he. Ik ben een omnivoor.' zelf. Alleen het bakken van het brood besteed ik uit. Dat doet een bakker in het dorp. Op basis van mijn recept.' met een goede chablis. Kun je me altijd voor wakker maken.' Tekst Cor Hospes fotografie Graciella Rosetto AllerHande 3-2001 49

Allerhande | 2001 | | pagina 49