'Voor je het weet heb je het Spaanse leefritme te pakken' Janine van der Laan, inkoper Koffie en Thee varkens-, lams- en geitenvlees op het menu. Elke stad heeft wel zijn eigen specialiteit. In Malaga en Cadiz zijn ze meesters in het frituren van alle moge- lijke soorten vis. Een delicatesse zijn ook de schaaldieren van de Atlantische kust. Langoustines en gambas worden het liefst zo puur mogelijk gegeten en op de grillplaat, 'a la plancha', gebakken. In Cordoba is de specialiteit salmorejo, een dikke, koude soep op basis van tomaat, brood en knoflook. In Sevilla zijn de gemarineerde kwarteleitjes een must en in Granada eet men habas con jamon, ofwel tuinbonen gebakken met blokjes gedroogde ham. De veel- zijdigheid van het landschap en de cultuur wordt weerspiegeld in het Andalusische eten. Er valt dus van veel meer te genieten in dit zonnige zuiden, dan van zee en strand alleen. Janine van der Laan (30) is category- manager Koffie en Thee bij Albert Heijn. Ze studeerde en woonde een jaar in Sevilla, waarze haar studies bedrijfskunde en Spaans combineer- de. 'Andalusie is een heel bijzonder en warm stukje van Europa. Het is zo Spaans als het maar kan. Men is er heel katholiek en houdt sterk vast aan tradities en familiebanden. Daardoor is het sociale systeem in Andalusie vrij gesloten; je komt er niet zo- maar tussen. Maar wie zich in die maatschappij kan 'inpluggen' maakt vrienden voor het leven. Sevilla is 'the place to be' als het om Spaanse traditionele feesten gaat. Eerst viert men Semana Santa (Pasen), en twee weken later staat de hele stad weer op z'n kop tij- dens de 'feria'. Dat is een feest van dansen, zingen, drinken en eten waaraan iedereen deelneemt.' Wat het Andalusische eten en drin ken betreft viel Janine met haar 28 AllerHande 3-2001 neus in de boter. 'Ik houd meer van voorgerechten en snacks dan van grote porties. Dus de tapascultuur vind ik fantastisch. Restaurants heb ik hoegenaamd niet gezien, en de restaurants die je ziet zijn vooral toeristisch. Leuk is het om te dwa- len van de ene tapasbar naar de andere. In plaats van de Spaanse wijnen die ik me voorgenomen had te leren kennen heb ik sherry leren drinken. In Spanje bestel je niet een dry of medium sherry zoals bij ons, maar een manzanilla of een fino. Bij grote feesten gaat de fles rond en drink je het uit kleine glaasjes. Voor je het weet heb je het Spaanse leefritme te pakken. Ontbijten doe je buiten de deur, met koffie en een donut of een zoet bladerdeeg- broodje. En niets is lekkerder na een nacht feesten dan de beroemde warme chocolademelk met churros (gefrituurde deegstengels).'

Allerhande | 2001 | | pagina 28