Teestvieren in voor- en tegenspoed is echt Andalusisch' Janine Keijzer, flamencodanseres Hi De liefde voor Andalusie zitjanine Keijzer (34) in het bloed. Ze is flamen- codanseres, en geeft zowel dansvoor- stellingen als lessen in flamencodansen. 'De flamencocultuur is heel diep gewor- teld in het zuiden van Spanje. Voor mij is het de mooiste uiting van de Andalusische volksaard. Die is fel, gepassioneerd en direct, en dat komt allemaal prachtig naar voren in de fla menco. Niet voor niets wordt de fla menco wel de blues van Spanje genoemd. De hele scala van menselijke emoties, rampspoed en geluk wordt op een intense manier uitgebeeld, maar de lust voor het leven en de liefde over- heerst. Dat feestvieren in voor- en tegenspoed is echt Andalusisch.' Om haar kunstte perfectioneren is Janine jaarlijks minstens een maand in Andalusie te vinden. Meestal in Sevilla ofjerez de la Frontera, beide echte fla- mencosteden. 'Vergeleken met de rest van Spanje is Andalusie nog vrij tradi- tioneel, minder westers. Op de een of andere manier lijkt het leven daardoor authentieker en kleurrijker. Traditione- ler ook, en ik zou bijna zeggen: volkser. Maar dat maakt het nou juist zo leven- dig.' Als ze in Spanje is gaat Janine vaak uit eten. 'Uit eten gaan betekent natuurlijk tapas, het summum van de zuidelijke eetcultuur. Door het heerlijke klimaat word je vanzelf naar buiten gelokt, en wat is er dan lekkerder dan allemaal kleine Spaanse hapjes met een glas sherry of een pilsje erbij. Dineren is weer een anderverhaal. In Spanje eet ik vaak vis en zeevruchten. Die zijn fantas- tisch, zo vers en gevarieerd! Grote gar- nalen, rivierkreeftjes, inktvis en schelp- dieren, ikvind het allemaal even lekker. Mijn favoriete gerecht is pulpo frito: klei ne inktvisjes gedompeld in een beslagje en krokant gefrituurd. En dan sprenkel je er wat azijn over. Ook gemarineerde groenten vind je vaak in tapasbars, net als artisjokhartjes. Erg smakelijk alle maal!' AlltrHande 3 2001 2S Foto rechtsboven: de moskee (La Mezquita) van Cdrdoba Foto linksonder: Plaza de Espana in Sevilla

Allerhande | 2001 | | pagina 25