Niet iedereen kent de unieke smaak van raapstelen, en eigen- lijk is dat jammer. Want deze Oudhollandse bladgroente heeft een unieke smaak, zit boordevol vitamines en biedtvolop variatiemogelijkheden. A Is geen andere groente zijn raapstelen verbonden met het voorjaar. In maart vangt de aanvoer van deze bladgroente aan, en tot juni zijn ze verkrijgbaar. Karakteristiek is de gekartelde rand van de blaadjes. De tere raapstelen zijn naaste fami- lie van de veel robuustere meiknol. Raapstelen (en meiknollen) stam- men uit het Middellandse- Zeegebied en West-Azie, maar tegenwoordig komt het leeuwendeel van deze lentegroente uit Duitsland en Nederland. Er bestaat ook een raapsteelras dat naaste familie is van de Chinese kool. Fris en kruidig Hoewel raapstelen echt in onze noordelijke streken thuishoren, is niet iedereen vertrouwd met de unieke smaak, die fris-kruidig en een beetje pittig is. De raapstelen bij Albert Heijn zijn te koop in bosjes van ca. 100 gram. Schoonmaken is heel eenvoudig: eerst de worteltjes eraf snijden en dan de blaadjes wassen in ruim koud water. Laat de blaadjes vervol- gens uitlekken of slinger ze droog. Eet raapstelen bij voorkeur meteen op de dag van aankoop, want de tere blaadjes zijn dan nog knispe- rend fris. Raapstelen zijn lekker in stamppot met spekjes en/of kaas, in salades of als groente, en ze lenen zich voor verschillende kooktechnieken zoals stoven, koken en roerbakken. Zeer gezonde groente Raapstelen laten tijdens het koken veel vocht los en slinken. Breng ze na het wassen aan de kook zonder ze eerst af te drogen, en kook ze vijf a zeven minuten. Bestrooi ze daarna pas met zout. Voor gekook- te of gestoofde raapstelen hebt u 400 a 500 gram per persoon nodig. Reken voor een salade op 75 a 100 gram per persoon en op ca. 125 gram voor een stamppot met rauwe raapstelen. Net als andere bladgroenten bevatten raapstelen nitraat. Daarom is het beter om ze niet vaker dan twee keer in de week te eten. Bewaar onbereide raapstelen hooguit twee dagen in de koelkast, warm ze niet op en gooi restjes en kookwater weg. Overigens is het een zeer gezonde groente: raapste len leveren per 100 gram slechts 10 kilocalorieen en behoorlijk wat vitamine C, ijzer en calcium. AllerHande 3-2001 11

Allerhande | 2001 | | pagina 11