Niet voor niets is schol zo geliefd, want deze veelzijdige vis kunt u bakken, pocheren of grillen. Het visvlees is stevig, mals en heeft een goede smaak. Maar waar- om vinden we deze vissoort de komende maanden niet in de schappen? Erik Kieftenburg, visinkoper bij Albert Heijn: 'Gedurende de maanden februari tot en met april is de schol zich aan het voorbereiden op de voortplanting. Deze periode heet 'paaitijd'. In de buikholte van de vis worden duizenden eitjes (kuit) verzameld en dit voortplantingsproces vraagt zoveel energie van de zwangere vis, dat ze sterk vermagert. Dit wordt 'kuitziekte' genoemd. De vis heeft al haar energie volledig nodig voor de voort planting. Uit oogpunt van maatschappelijke betrokkenheid vindt Albert Heijn het ver- keerd om in deze periode de vis te vangen en haar zo in haar voortbestaan te bedreigen. Zeker met de krapper wordende vismarkt. Vis neemt namelijk nog steeds toe in populariteit. Willen we de visstand op peil houden, dan zullen we de paaitijd moeten respecteren. Andere vissen kennen ook wel paaifasen, maar die periodes verschillen per werelddeel.' Klimaatomstandigheden Een andere reden om de schol in die periode met rust te laten is het kwaliteitsaspect. Erik Kieftenburg: 'De vis wordt in de paaitijd zo mager dat er weinig vlees overblijft. Van een vis van 500 gram blijft uiteindelijk 200 gram filet over en die is zo dun dat je er bijna doorheen kunt kijken. Voor de schol- liefhebber hebben we in de betreffende maanden - naast uiteraard ingevroren scholfilet - een aantal voortreffelijke alter- natieven. Bijvoorbeeld sliptong, kabel- jauwfilet en roodbaars uit IJsland en filet van de zoetwatervis tilapia uit Jamaica.' Schol wordt gevangen van Bretagne tot aan Scandinavie. De schol die bij Albert Heijn in de schappen ligt komt voornamelijk uit Urk, maar ook wel uit Zeebrugge (Belgie). Erik Kieftenburg: 'De smaak van deze schol is beter dan die van bijvoorbeeld de Atlantische soortgenoten. Niet alleen is de structuur van het vlees anders, maar ook de smaak verschilt totaal. Dat heeft alles te maken met de klimaatomstandigheden en de stroming van het water. Nederland is niet het enige land dat de Nederlandse schol kan waarderen. Tachtig procent van de scholvangst gaat naar het buitenland, waar landen als Italie en Spanje tot de grootste afnemers behoren.' Onderzoekers zijn erachter gekomen dat de kans op hart- en vaatziekten afneemt wanneer de voeding weinig verzadigd vet bevat. Net als kabeljauw, schelvis, koolvis en (tong)schar is schol een vissoort met weinig vet. Als scholfilet straks weer in de schappen ligt, kunt u de vis het beste klaarmaken door deze te paneren en te bakken. Gebruik bij voorkeur olie of bak- en braadvetten die rijk zijn aan onverzadig- de vetten. AlierHande 2-2001 81

Allerhande | 2001 | | pagina 83