cro Salade met pit Streekkeuken reeks Van mild tot De wisselwerking tussen biologische en gecontroleerde teelt Ik heb ontdekt dat het erg lekker is om pijn- boompitten al dan niet geroosterd aan mijn salades toe te voegen. Kunt u mij zeggen waar pijn- boompitten vandaan komen en waarom ze vrij prijzig zijn? Dhr. J. D. te E. Pijnboompitten komen voornamelijk uit China. Deze gedroogde zaden van de pijnboom zijn vrij kostbaar omdat het heel arbeidsinten- sief is om de pitjes uit de pijnappel te halen. Kunt u mij iets vertellen over verse pepers? Zoals: waarom zijn de pepers zo heet, hoeveel kan ik ervan in een gerecht gebruiken en hoe weet ik of een peper vers is? Mevr. L. S. te H. Peper behoort totde paprikafamilie en net zoals paprika's groen en rood worden aangeboden, is dit ook het geval met pepers. Voor beide geldt dat de groene variant in het begin staat van het rijpingsproces. Naarmate ze langer rijpen aan de struik worden pepers rood. De smaak gaat van mild(er) naar pittig tot scherp. De scherpte van een peper wordt bepaald door capsai'cine. Capsai'cine zit vooral in de zaadjes en in het vruchtvlees van de peper. Bij het opensnijden van de vrucht komt deze stofvrij. In het algemeen geldt: hoe kleiner de peper, hoe meer capsai'cine. En hoe lan ger u de pepers meekookt, hoe meer smaak de pepers aan het gerecht geven. De pepers van Albert Heijn zijn van een scherptemeter voorzien, zodat u kunt zien hoe scherp de betreffende peper is. Verse pepers herkent u aan een mooie, frisse kleur. ■s Albert Heijn besteedt in de bedrijfsvoering veel aandacht aan milieuaspecten. Caroline Andre de la Porte is 'milieumanager' bij Albert Heijn. Het is haar taak om de doelstellingen van Albert Heijn op het gebied van milieu te vertalen naar concrete acties. Caroline Andre de la Porte: 'Zo'n negentig procent van alle aardappels, groenten en fruit van Albert Heijn is afkomstig van zogenaamde gecontroleerde teelt. Daarbij wordt gestreefd naar een minimaal gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen. Daarnaast heeft Albert Heijn veel biologische groen- te. Bij biologische teelt mogen geen chemische bestrijdingsmiddelen worden gebruikt. De gecontro leerde teelt heet zo omdat voortdurend wordt gecheckt of leveranciers aan de eisen voldoen. We registreren de gebruikte bestrijdingsmiddelen. stel- len normen vast en controleren steeds, zodat we pre- cies weten op welke manier de producten tot stand zijn gekomen." De biologische en gecontroleerde teelt kunnen goed naast elkaar bestaan, vindt Caroline: Het is met de bedoeling dat de biologische teelt soorten de gecontroleerde teeltsoorten vervangen. Wei kunnen we van beide teeltsoorten veel leren. Zo gebruiken we het registratiesysteem van de gecon troleerde teelt nu ook bij biologische teelt. die steeds professioneler wordt. Andersom neemt de gecontro leerde teelt regelmatig een voorbeeld aan biologi sche teelt, bijvoorbeeld in het gebruik van biologi sche gewasbeschermingstechnieken. En dat komt zowel de kwaliteit als het milieu ten goede.' AllerHande 2-2001 7 Met veel plezier heb ik de kookboeken van 'De streekkeukenreeks van Europa' gekocht. Helaas ben ik het boek over Italie misgelopen. Omdat de Italiaanse keuken een van mijn favorieten is, kom ik alsnog graag in het bezit van dit boek. Kunt u mij vertellen of het boek te bestellen is, of dat er een herdruk komt? Mevr. A.T. te E. Het Italieboek is van- wege de grote populariteit her- drukt. Inmiddels iigt het boek weer in de win- kel. Ook de kookboeken uit de streekkeukenreeks over Frankrijk en Griekenland die uitverkocht waren, zijn herdrukt en weer verkrijgbaar.

Allerhande | 2001 | | pagina 7