I Als je eenmaal biologisch hebt geproefd, wil je nooit meer anders' Biologisch is dan ook geen hype, maar de toe- komst. Mensen willen kwaliteit.' Hij beaamt het: biologisch eten is duur. Dat komt doordat het aanbod nog altijd gering is. Een schaars goed is nu eenmaal kostbaar. En het vraagt soms om creativiteit als je louter met 'groene' producten wenst te werken. 'Als ik bijvoorbeeld onvoldoende creme fraiche kan krijgen, of alleen kroppen sla die niet vol- doen aan mijn kwaliteitsnormen, dan moet ik wel improviseren. Laatst kocht ik biologi- sche ricotta die we in ons restaurant verwer- ken in een dessert, maar het zout was daarin te sterk aanwezig. Waarom? Ik weet het niet. Ik heb toen voor roomkaas gekozen. Die 'groene' versie was wel oke, het gerecht werd er misschien wel nog lekkerder door.' Van eigcn grond Gelukkig gaan steeds meer Nederlandse tuin- ders en boeren over tot 'groen'. Veel produc ten komen nu nog uit het buitenland, en dan vooral uit het Verenigd Koninkrijk, waar ze op het gebied van biologisch ver vooruit lopen. Biologische producten zijn geteeld zonder chemische gewasbestrijdingsmiddelen en kunstmatige toevoegingen. De biologisch- dynamische landbouw gaat nog een stapje verder. Het is gebaseerd op een gesloten bedrijfsvoering: alles komt van eigen grond. En het betrekt de hele kosmos bij de teelt. 'Als je andijvie zaait tijdens een bepaalde stand van de maan zou die langer houdbaar zijn en minder vatbaar voor ziekten. Ook smaakt die beter. Mijndert is kok in hart en nieren. A1 op zesja- rige leeftijd wist hij het: hij wilde later achter het fornuis staan. 'Mijn moeder werkte in een Indonesisch restaurant en mijn vader in een snackbar. Dat heeft op mij als kind waar- schijnlijk een onuitwisbare indruk gemaakt.' Hij ging naar de horecavakschool en werkte bij een keur aan restaurants met allemaal een eigen keuken. Met biologisch kwam hij pas bij Het Hemelse Gerecht in aanraking. 'Toegegeven, ik had nooit eerder over biologi sche producten nagedacht. Scharrelkippen en scharreleieren, ja, die kende ik wel, maar dat heeft weinig met biologisch te maken. Zo'n kip loopt niet per se buiten en heeft mis schien iets meer ruimte in zijn hok. Maar als je eenmaal biologisch hebt geproefd, wil je niks anders meer. Vraag het ook maar aan onze gasten. Sommigen komen hier al jaren en zeggen dat onze keuken sinds de omme- zwaai stukken smakelijker is geworden.' Ook thuis kookt hij steeds vaker biologisch. Kijkend naar zijn zoontje: 'Voor hem wil ik alleen het beste.' BIO0» HOW* 50 AllerHande 2-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 50