Biologische producten bevatten uitsluitend natuurlijke geur-, kleur- en smaakstoffen vlaktewater niet vervuilen. Concreet bete- kent dit: zonder kunstmest en chemische bestrijdingsmiddelen, zonder kunstmatige toevoegingen en zonder gebruik te maken van genetische modificatie. Deze wijze van ingrijpen in levend materiaal past niet in het natuurlijke karakter van de biologische landbouw. Het energieverbruik van de biologische land- Biologische producten zijn aan- toonbaar beter voor het milieu bouw is een stuk lager. Mestoverschotten komen niet voor. Het aantal dieren dat op een biologisch bedrijf gehouden mag worden, hangt samen met de hoeveelheid land die een bedrijf beschikbaar heeft. De biologische vee- teelt gebruikt zoveel mogelijk veevoer van eigen teeit. Dat betekent minder transport uit landen als Brazilie, Argentinie, Thailand en de Verenigde Staten. Daamaast worden eisen gesteld aan het welzijn van vee. Dieren wor den zodanig gehouden dat ze hun belangrijk- ste soorteigen gedrag kunnen uiten. Koeien moeten bijvoorbeeld minimaal 120 dagen per jaar buiten in de wei kunnen lopen. Voor pro ducten uit ontwikkelingslanden wordt boven- dien een toenemend aantal eisen gesteld aan de arbeids- en leefomstandigheden van de werknemers. Of biologische producten gezondheidsvoorde- len opleveren voor de mens, staat nog ter dis- cussie. Op 'gewone' producten kunnen resten van bestrijdingsmiddelen zitten, al gaat het om hoeveelheden die niet boven vastgestelde normen uit mogen komen. Maar garantie dat er in EKO-producten nooit restjes bestrij dingsmiddelen voorkomen, is niet te geven: sommige resten zitten in het milieu of zijn afkomstig van toegelaten middelen. Indirect leveren biologische producten in ieder geval een bijdrage aan het welzijn van de mens, want een vervuild milieu heeft uiteindelijk zijn weerslag op de gezondheid. En mensen die allergisch zijn voor een synthetische toe- voeging, kunnen baat hebben bij biologische producten, omdat die geen chemische geur-, kleur- en smaakstoffen bevatten. De biologische landbouw houdt rekening met het wel zijn van mens, dier en de natuurlijke omgeving. Geen genetisch gemodificeerde ingredienten in het eigen merk Genetisch gemodificeerde ingredienten zijn in strijd met het biologische gedachtegoed. Bij producten van AH Biologisch weet u dus altijd zeker dat die niet genetisch zijn gemo- dificeerd. Ookvrijwel alle producten van het AH-merk en Euro Shopper zijn vrij van gene tisch gemodificeerde ingredienten. In het enkele geval waarin dat niet zo is, staat op het etiket duidelijk de term 'genetisch gemo- dificeerd' vermeld. Dit was voor Greenpeace aanleiding om het Albert Heijn-huismerk op een zogenaamde 'groene lijst' te plaatsen. Op deze groene lijst staan producten van 132 voedselbedrijven en supermarkten die geen genetisch gemodificeerde ingredienten bevatten (zie www.greenpeace.nl). 30 AllerHande 2-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 30