Ah -a biologisch eten Wat staat er op de verpakking? EZJS Leontine Gast. manager AH Biologisch: 'De uitdaging is te blijven puzzelen' /Af Naast het EKO-keurmerk zijn er meer keurmerken op J de verpakking van levensmiddelen die iets zeggen over de aandacht voor mens, dier en milieu. Het Europese biologische keurmerk geeft aan dat het product bestaat uit biologische ingredienten uit de Europese Unie. Producten met het Demeter-keurmerk zijn biologisch- dynamisch: ze voldoen aan alle EKO-keurmerkeisen en bovendien aan antroposofische eisen voor onder meer bedrijfsvoering en bemesting. Het Milieukeur duidt erop dat een product in vergelij- king met soortgelijke producten aantoonbaar minder milieubelastend is. Bij levensmiddelen zijn de normen minder streng dan die voor het EKO-keurmerk. Het Controlebureau voor Pluimvee, Eieren en Eiproducten (CPE) kent een CPE-keurmerk toe aan vo- liere-eieren, scharreleieren en graskipeieren. De normen voor het grasei komen het dichtst bij de EKO-normen. I./,- /lWiti/tlil 13,90 Het PVE-IKB vleeskeurmerk stelt kwaliteitseisen aan het vlees qua voer, transport en hygiene. Het stelt geen extra dierwelzijns- of milieueisen. Er is ook een PVE/IKB scharrelvarkensvleeskeurmerk. Varkensvlees met dit keurmerk is afkomstig van varkensbedrijven die extra aandacht besteden aan het welzijn van de varkens. Onafhankelijke keuringsinstanties zien toe op de nalevingvan de regels. Hetverschil tussen scharrelvarkensvlees en EKO-varkensvlees is dat EKO-varkens zoveel mogelijk biologisch geteeld voer krijgen en minder krachtvoer. Het V-keurmerk geeft aan dat een product geen dierlijke bestanddelen bevat. Dat wordt gecontroleerd door de Nederlandse Vegetariersbond. Tropische producten met het Max Havelaar Keurmerk voldoen aan eisen met betrekking tot de handel met en de werk- en leefomstandigheden van voornamelijk kleine boeren. Der Griine Punkt betekent dat de producent heeft betaald voor de verwerking van de verpakking in Belgie, Franknjk, Duitsland en Oostenrijk. Het is geen keur merk. CE is een Europees merkteken (geen keurmerk) dat aangeeft dat de fabrikant de eisen van veiligheid, gezondheid, milieu en consumentenbescherming, zoals gesteld in de Europese richtlijnen, erkent. Het wordt niet gecontroleerd. H Biologisch is geintroduceerd in ^februari 1998. Het merk was het jaar erop goed voor ruim driekwart van de biologische omzet in de super- markt. Leontine Cast, manager AH Biologisch, was daar vanaf het begin bij betrokken. Leontine Cast: 'Albert Heijn wil biologische producten zo breed mogelijk aanbieden. De pro ducten van AH Biologisch zijn bedoeld voor mensen die nu gangbare producten eten. Dat betekent dat de smaak moet aansluiten bij wat zij verwachten. Onze biologische jam is wel gezoet, alleen met biologische rietsuiker in plaats van met 'gewone' suiker. We spelen ook in op de behoefte aan gemak. We vinden dat je, als je kiest voor biologisch, daar niet voor gestraft hoeft te worden omdat je alle groente zelf moet snijden. Daarom bieden we ook biologische uisnip- pers aan, biologische boerenkool- en hutspotpakketten, en biologische diepvriespizza.' Ongeveer zes procent van de Nederlanders koopt regelmatig biologische producten. Doorgaans begint dat met groente, fruit en zuivel. Dat een hutspotpakket biologisch is, is immers makkelijker te begrijpen dan dat een pizza biologisch is. Leontine Gast: 'Bij verwen- en gemakspro- ducten is de link moeilijker te leggen. Maar biologisch is een totaalfiloso- fie. Je kunt de samenstelling van een product niet altijd lukraak vertalen naar biologische ingredienten. Biologische zonnebloemolie bijvoorbeeld wordt koud geperst. En biologische honing wordt tot maximaal 35 °C ver- hit. De uitdaging is om te blijven puzzelen, om een goede kwaliteit aan te bieden met behoud van de uitgangspunten van biologisch.' Behalve gezondheid, dierwelzijn en milieu, voeren sommige mensen nog een reden aan om biologische producten te kopen: de smaak. Leontine Cast: 'Smaak is altijd subjectief, zoals iemand de appeltaart van oma bij voorbaat lekkerder kan vinden dan die van de bakker. 'Lekker' heeft ook een emotionele waarde. Bij bepaalde biologische producten kun je een positieve smaakervaring hebben. Zo vind ik biologische kip veel lek kerder dan gewone. Biologische karnemelk smaakt ook beter. Hetzelfde geldt voor groente met veel water erin: sla, tomaten, komkommer. De bio logische varianten groeien langzamer en krijgen meer tijd om op smaak te komen. Er worden ook steeds vaker rassen gekozen waarbij de smaak voorop staat.' Caat biologische landbouw de gangbare op den duur verdrin- gen? Leontine Gast denkt van niet. 'Biologische producten zijn niet meer van onze schappen weg te denken maar biologisch en niet-biologisch kun- nen prima naast elkaar bestaan.' Een kwalitatief goede aanvoer is volgens haar de uitdaging van de toekomst. 'De kwantiteit is redelijk, kwaliteit en continuiteit zijn aandachtspunten. Wat dat betreft hebben we in de biolo gische sector nog veel te leren met z'n alien.' AllerHande 2-2001 29

Allerhande | 2001 | | pagina 29