wm Er zijn biologische biologische pils en groenten, maar ook ovenfrites EKO-keurmerk voeren. Omdat er steeds meer nieuwe biologische producten op de markt komen, zijn er veel nieuwe Skal-nor- men ontwikkeld. Bij EKO-producten die bestaan uit meerdere ingredienten moet ten minste 95 procent van de agrarische ingre- ln de wet is exact vastgelegd wanneer een product biologisch mag worden genoemd dienten biologisch zijn. Voor het gebruik van agrarische ingredienten van niet-biologische oorsprong is toestemming vereist van Skal. Stichting Skal is sinds 1991 door het Mini- sterie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis- serij aangewezen om de controle uit te voe ren. Vooralsnog kan alleen Skal, oorspron- kelijk een afkorting voor Stichting Keuring Alternatieve Landbouwproducten, het EKO-keurmerk toekennen. Daarbij wordt de hele keten doorgelicht: van de zuivelfabriek en het voer voor de koeien tot de tussen- handel. Alle bedrijven die het EKO-keur merk mogen voeren, krijgen minimaal twee keer per jaar een Skal-controleur over de vloer. Daartussendoor voert Skal extra con- troles uit. Skal opereert niet alleen in Nederland, maar ook daarbuiten. Als producten uit een land buiten Europa worden ge'importeerd, moet bij elke partij een certificaat worden getoond waaruit blijkt dat de betreffende partij is gecontroleerd door de nationale controle- rende instantie in dat land. Zijn daarover geen afspraken gemaakt, dan kan Skal ter plekke controleren. Voor dat doel heeft de organisatie controleurs in landen over de hele wereld. Eind 1999 controleerde Skal 712 internationale producten. Goed voorhet milieu Biologische producten zijn gemaakt met ingredienten uit de biologische landbouw. Biologische landbouw is een vorm van land bouw die rekening houdt met de gezondheid en leefbaarheid voor mens, dier en milieu op de lange termijn. Kunstmest en chemi- sche bestrijdingsmiddelen zijn verboden en kunnen dus ook het grond- en opper- 28 AllerHande 2-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 28