4 w LS Prei is het hele jaar verkrijg- baar bij Albert Heijn, en op enkele weken na is dat uitslui- tend Hollandse prei. Op dit moment is het toptijd voor winterprei, die wat harder en groter is dan de zomervariant. De uit de kluiten gewassen preistokken met hun groene bladkroon zien er door en door Hollands uit. Toch ligt de oor- sprong van prei duizenden jaren terug in het oostelijke deel van het Middellandse-zeegebied. Bij de Egyptenaren, Grieken en Ro- meinen stond prei toen al in hoog aanzien. Maar ook in ons noorde- lijke klimaat gedijt prei uitstekend. Op dit moment is het de toptijd voor winterprei, vanaf begin of half juli verschijnt de Hollandse zomerprei weer. Zomerprei is over het algemeen iets kleiner en zach- ter dan winterprei. Dat een prei meerkleurig is komt door de groei- wijze; het witte deel groeit onder- gronds en blijft blank, de boven- gronds groeiende bladeren kleuren groen onder invloed van het licht. Prikkelende geur Prei is buitengewoon veelzijdig. Je kunt het stoven, stomen en koken, bakken en roerbakken, frituren en gaarmaken in de oven. Het is heerlijk in soepen, sauzen, oven- schotels, pastagerechten en stoof- schotels. De manier van snijden is belang- rijk. Dunne ringetjes prei zijn lek- ker in rauwkost, in soepen, sauzen en roerbakgerechten. Wat dikkere preiringen zijn geschikt om te worden gekookt, gestoofd of gestoomd. Voor een gerecht als gegratineerde prei met ham en kaas wordt prei in stukjes van ca. 8 cm gesneden en voorgekookt. Stukjes beetgare prei zijn ook lek- ker als lauwe of koele salade. Groentela Bij de prei van Albert Heijn is het grootste deel van het groene blad al verwijderd. Vroeger zat er veel zand in prei, waardoor het schoonmaken een lastige klus was. Bij de nieuwe rassen met dicht aansluitende bladen bestaat dat probleem nauwelijks meer. Haal eerst de worteltjes en het groene blad van de prei, snijd de groente daarna in ringen of stuk jes en was ze goed in een vergiet onder stromend water. Nog mak- kelijker zijn de zakjes van 300 en 500 gram met gewassen, voorge- sneden prei. In grote Albert Heijn- winkels kunt u ook mini-preitjes kopen. Leuk om in hun geheel te koken en zo te serveren. Prei is ten minste een week houd- baar in de groentela van de koel- kast. Het is een gezonde groente. Het levert 24 kilocalorieen per 100 gram, en behoorlijk wat ijzer, vita- mines B en vitamine C. AllerHande 2-2001 11

Allerhande | 2001 | | pagina 11