Loopt het water u in de mond bij de gedachte aan een zoet toetje na het eten? Maar wilt u het met suiker even rustig aan doen? Deze toetjes bevatten per persoon slechts tussen de 80 en 110 calorieen. Dat is nog eens smikkelen zonder zorgen! Bosvruchtensoep Appelpartjes in siroop met vanillekwark In frambozenthee gepocheerde peer Gebakken ananas met honing kruidensaus Niets is lekkerder dan een zoet toetje na het eten. Maar het zijn vaak wel dikmakers... Gelukkig zijn er genoeg lekkere en snelle alternatieven, want toetjes en gebaksoorten worden zoet en toch calorie-arm door gebruik van zoetstoffen in plaats van suiker. Er zijn verschillende soorten zoetstof te koop. Zoetstoftabletjes ('zoetjes' voor in de koffie en thee) kent u vast wel. Maar er is ook vloeibare zoetstof en zoetstof in poedervorm. U vindt ze in het schap bij de suiker. Soorten zoetstoffen Poeders en tabletjes kunnen uit verschillende soorten zoetstoffen bestaan. De meest voorkomende zijn cyclamaat, saccharine en aspartaam. Cyclamaat is dertig keer zo zoet als suiker. Deze zoetstof is goed bestand tegen hitte en lost goed op. Het kan daardoor prima ver- werkt worden in warme gerechten en gebak. Ook saccharine is goed bestand tegen verhitting en lost goed op. De zoetkracht is heel groot, wel driehonderd tot vijfhonderd keer zoeter dan suiker. U hebt er dus maar heel weinig van nodig. Helaas heeft saccharine wel een beetje een bittere nasmaak. Aspartaam is tweehonderd keer zo zoet als suiker. Omdat aspartaam geen bijsmaak heeft is het verwerkt in de zoetstoffen van het Albert Heijn-huismerk. Het nadeel van >- Zoet zonder suiker Zachte zuivel met een hartje van fruit (ca. 90 kcal) Een warme streling voor de tong (ca. 100 kcal) Een fruitige smaaksensatie (ca. 95 kcal) Een aanrader voor fijnproevers (ca. 90 kcal) AllerHar.de 1 2001 51

Allerhande | 2001 | | pagina 51