Rijzende sterren Sommige koks ma ken het zichzelf zo moeilijk. Het gaat slechts om een ding: de smaak" pakt hij een pot met een groen wonderelixer. 'Komkommercoulis,' zegt hij. 'Het geeft een machtig effect als je oesters eet. Probeer maar eens.' Hij wrikt een oester open en doet er een scheut van het 'groentenat' over. Glun- derend: 'Proef je wat ik bedoel? De frisheid van de komkommer accentueert nog eens de ziltheid van die oester.' Lucien is een selfmade kok. Hij leerde het vak in de praktijk. Beter, vindt hij. 'Te veel theorie werkt alleen maar beknellend. Het zit creati- viteit in de weg en sluit je ogen voor andere eetculturen. Laatst vertelde een opgeleide kok mij dat ik beslag niet volgens de regels maak- te. 'Man,' dacht ik, 'zo maken Surinaamse vrouwen het al honderden jaren.' Zijn keuken bestaat uit een mix van invloeden uit de hele wereld. Niet zo vreemd, want Lucien is min of meer met de global kitchen opgegroeid. Zijn geboortehuis stond in de Haagse Schilderswijk. Een multiculturele smeltkroes van geuren en kruiden. Hindoestaans, Surinaams, Kantonees, Marokkaans, Indonesisch: 'Ik had de wereldrestaurants voor het uitzoeken.' Ook zijn moeder was nieuwsgierig naar de groenten en kruiden die haar buren kochten bij de toko, de Marokkaanse slager of de Turkse groenteman. 'Zij stond overal voor open. Ik denk dat zij vijfentwintig jaar geleden het fusion-koken heeft uitgevonden. Kebab met gekookte aard- appels.' De fijne kneepjes Na de middelbare school had Lucien allerlei baantjes. 'Ik heb aan de deur gestaan, was uit- smijter bij disco's en kelner in een restau rant.' Dat laatste beviel hem wel en hij haalde zijn diploma restaurant-kelner. Via het ooit zo vermaarde Haagse restaurant Sauer en een grillrestaurant werd hij kok bij een Japans eet- huis. Toen de eigenaren dat verplaatsten naar Amsterdam, besloot hij in 'zijn' Den Haag te blijven en kwam hij terecht in de keuken van 'It rains fishes' in Den Haag. 'Bij mijnheer Ho, een masterchef uit Hongkong. Hij heeft mij alle fijne kneepjes van de oosterse keuken bijgebracht.' Passie voor eten Sinds anderhalf jaar staat hij in zijn eentje in de keuken van Wox. Voor meer personen is ook amper plaats. 'Maar iemand anders duld ik hier eigenlijk niet. Ik ben als de dood dat hij of zij een garnaal verknalt. Ik wil contact met mijn product houden en constant kwali- teit leveren.' Met glimmende ogen: 'Eten is mijn lust en mijn leven. Als je geen passie voor eten voelt, dan moet je geen kok worden. En wat nou recepten. Je moet durven experi- menteren. Werken op je gevoel. Vooral als je werkt met oosterse ingredienten. Sereh, sesamolie, peper: het zijn allemaal uitgespro- ken smaken. Een blaadje citroen te veel kan bij wijze van spreken een gerecht van tien liter verpesten. Je moet het eerst proeven. Pas dan kun je anderen laten genieten.' ■Bexonijn wordt elke dag vers binnengevlogen vanuit Sumatra. 42 AlierHande 1-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 42