J en werken op je gevoel' Rijzende sterren Je moet koken met passie, vindt hij, en geen concessies doen. Want 'Mensen vragen steeds meer om kwaliteit als ze uit eten gaan.' Aan het woord is kok Lucien Bastiaan van Restaurant Wox in Den Haag. 'Als je geen passie voor eten voelt. moet je geen kok worden' Moet je eens kijken wat een mooie flank. De structuur van het vlees, de kleur, prachtig gewoon.' ledere keer weer staat Lucien Bastiaan (36) te genieten als hij tonijn binnenkrijgt. De vis wordt elke dag vers binnengevlogen vanuit Sumatra. Want daar komt op dit moment de beste tonijn vandaan, weet Lucien. En dat is wat hij wil: topkwaliteit. Nee nee, geen concessies. 'Het eten in restaurants smaakt tegenwoordig bijna overal hetzelfde. Komt door al die half- fabrikaten en convenienceproducten die ze gebruiken. Allemaal 'gebakken' in dezelfde fabriek.' Daar moet Lucien niets van hebben. 'Mensen vragen steeds meer om kwaliteit als ze uit eten gaan. Willen weer proeven in een huiselijke sfeer. 'Back to basics'. Jamie Oliver, je weet wel, de Naked Chef, is niet voor niets zo populair. Hij laat zien hoe het werkt. Kookt zonder moeilijk gedoe. Met verse, eer- lijke producten.' Melanges Eten in een huiselijke sfeer met kwaliteitspro- ducten. Luciens restaurant Wox in Den Haag is daar een sprekend voorbeeld van. Op de kaart staan enkel voorgerechten. 'Het is de bedoeling dat je van ieder gerecht met z'n tweetjes geniet. Zo kun je in etappes samen een kleine reis over de kaart maken. Je door mij laten verrassen mag ook.' Veel vlees- en visgerechten, de naam van zijn restaurant zegt het al, komen uit de wok, of beter gezegd, uit twee wokken. Die staan op branders met elk een vermogen van 1500 kiloWatt, legt hij uit. Nodig, al die vuur- kracht. Anders kun je sommige producten echt niet roerbakken. Zoals zijn gebakken eendenlever. Die moet in kokend hete arachi- deolie en supersnel dichtschroeien. Alleen dan wordt die knapperig van buiten en zacht en sappig van binnen. 'Staat het vuur niet hoog genoeg, dan krijg je eendenleverjus,' zegt Lucien, terwijl hij het vuur nog maar een keertje opstookt. In de wok liggen stukjes tonijn. Dertig seconden roerbakken, fijnge- hakte groene bosuiringetjes erbij, gevolgd door een flinke scheut uit een fles en klaar is het gerecht. En lekker. Precies goed. Dat afblussende mengsel dat hij bij de vis deed, wat zit daar in? Lucien krijgt een ondeugende grimas en trekt een lade open. Daarin staan zo'n tien flessen. De een bevat een combinatie van sake, vissaus en karamel, de ander een dressing van oestersaus met sui- ker en rijstwijn. Mirakelse melanges zijn het; soms ontdekt per toeval, soms 'gebrouwen' na urenlang wikken en wegen. Uit het rek >- 4# AllerHande 1-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 40