Veel buifenla ndse invloeden h otspots Naast de vele internationale invloeden onstaat er in Berlijn een heel nieuwe Duitse keuken. De gerechten zijn veelzijdig maar toch eenvoudig. Wieland Haas, die in Berlijn een restaurant runt, over de laatste trends. Wieland woont sinds 1984 in Berlijn. Tussendoor is hij twee jaar naar Australie geweest, om daar een restaurant op te zetten. Precies in die tijd viel de muur. Na zijn terug- komst is Wieland als partner inge- trokken bij het 'Schwarzen Cafe' dat al 22 jaar op dezelfde locatie, de Kantstrasse, is gevestigd. Niet alleen de politieke veranderingen volgt hij op de voet, ook de culinaire. Nieuwe dingen probeert hij graag uit, maar hij bekent eerlijk: 'toch ga ik graag weer naar mijn favorieten terug. Wie Berlijn culinair wil ontdekken, moet volgens Wieland als eerste een bezoek brengen aan 'Das Kaufhaus des Westens'. Vroege lunch 'Daar op de zesde etage vind je in een absoluut sublieme omgeving de beste producten uit de hele wereld. Mijn tip is om er's morgens bijtijds naar toe te gaan, dan kun je alles op je gemak bekijken en daama genieten van een vroege lunch. Wie pas tegen een uur of een komt, moet gegarandeerd wachten. In het nieuwe winkelhart van Oost-Berlijn, de Friedrichsstrasse, bevindt zich sinds een paar jaar het Franse Galerie Lafayette. Ook dit warenhuis heeft een goede eetafdeling.' Tegenover al deze luxe eetpaleizen staat de Winterfeldmarkt, (de Winterfeldplatz, U-bahn Nollen- platz). Aan het aanbod van deze markt, die's woensdags en's zater- dags wordt gehouden, kun je zien en proeven dat er ook in Berlijn heel wat verschillende nationaliteiten wonen. Wieland: 'Toch zijn het, als het om onze restaurants gaat, de Italianen die de meeste invloed hebben op onze manier van eten. Je vindt ze van heel chic via altematief (bij Schwar- zengraben) tot heel modem (Trente Sei met superlunch voor 20 mark).' Het hart 'Min of meer om de hoek bij Galerie Lafayette, rondom de Gendarmen- markt (waaraan ook Trente Sei ligt) ontwikkelt zich het nieuwe culinaire hart van Berlijn. Het begon met de heropening van Borchardt; een cafe- restaurant dat voor de oorlog grote roem had. Een bezichtiging waard, maar voor mij niet direct een plek om te eten. Toen volgde Lutter Wegner, een gemoedelijk ingericht restaurant gespecialiseerd in Berliner specialitei- ten. Daama volgden er heel wat meer. Nu vind je in deze buurt bijna alles.' 'De Amerikanen denken wel dat ze fast food hebben uitgevonden, maar in Berlijn kun je al veel langer op straat bij kleine stalletjes (die Imbiss heten) hapjes kopen. De beroemdste is de Berliner currywurst. 'Tegen- woordig zie je ook Vietnamese loem- piaatjes en falafel in de Imbiss. En we hebben nu ook een soepshop, Soup Kultur.' Favorieten van Wieland zijn Portalis, een modem restaurant dat zijn naam dankt aan het kunstwerk dat de deur siert, het blond ingerichte Mensa, waar ze bijzonder creatief met groenten omgaan en 'Dreizehn', het ultra-modeme restaurant van het designhotel Bleibtreu in de Bleibtreu- Berlijn Wieland Haas (foto linksonder), eigenaar van een restaurant, volgf de culinaire ontwikkelingen op de voet. AllerHande 1-2001 11

Allerhande | 2001 | | pagina 33