met vis, vlees en salade belegde broodjes. Verwar deze broodjes overigens niet met 'smorgasbord', het traditionele Zweedse buffet, waarin allerlei ingelegde soorten haring een belangrijke plaats heb- ben. Een favoriete plek van Lisa is de tuin van Marten Trotzig in Gamla Stan, het prachtige en gezellige his- torische hart van Stockholm. Deze tuin is een verstopte oase in een omgeving van veel 'tourist traps'. 'In de hele stad kom je prachtige koffiewinkels tegen' Voor 85 kronen (ca. 24,-) krijg je een perfecte lunch. Een echte foodie mag volgens Lisa de 'Ostermalms Saluhallen' bij de Ostermalmstorg niet missen, waar je echt tussen Stockholmers luncht. In deze prach- tig gerestaureerde markthal met een chique uitstraling, zijn naast de kra- men met de meest verleidelijke producten ook verschillende restau rants gevestigd. Je kunt er alleen terecht voor de lunch, want 's avonds is de markt dicht. Wie van een rommeliger marktgevoel houdt, moet volgens Lisa naar Hotorgshallen in Hotorget, waar je in het aanbod duidelijk de seizoenen terugziet. Zoefekauw Zweden zijn van oudsher ware meesters in brood en gebak. Dat zie je in het verleidelijke aanbod in de vele cafes. De zoetekauw is een bezoek aan Rosendals Tradgardskafe in Djiirgarden vlak bij het Vasa museum aan te raden. Eigenaresse Lisa Ahlberg is tevens de auteur van het meest verkochte kookboek in Zweden. Koffie is de drank van de Zweden, of het nu 's morgens, 's middags of's avonds is. in de hele stad kom je prachtige koffiewinkels tegen, waar het heerlijk geurt naar versgebrande koffie, en waar je tegenwoordig ook veel uitheemse theesoorten vindt. Terrassen 'Omdat de winter lang is, willen we in Stockholm volop van de zomer genieten,' vertelt Lisa. 'Je vindt daar- om veel terrassen in onze stad. 's Avonds is een van de leukste het terras van Bern's Salonger waar je een trendy publiek vindt. Het is ove rigens niet mijn meest favoriete plaats om te eten. Het is een beetje standaard geworden, nu het door de Conran groep wordt gerund.' 'De 'hotste' chef van Stockholm is op dit moment Matthias Dahlgren, van restaurant Bon Lloc. Deze winnaar van de Bocuse d'or kookt in een prachtige mengeling van Catalaans en Zweeds. Je moet ruim van tevoren reserveren. Een tip: ga hier lunchen, er is dan bijna altijd plaats en de prijzen zijn een stuk aangenamer dan's avonds. 'Paus' op de Rorstrandsgatan biedt in een moderne omgeving het beste wat informed dineren betreft: relaxed, met een keuken die tegelijk eenvoud en avontuur biedt. In 'Vassa Eggen' is het interieur minimalistisch, maar bieden de smaken en gerechten juist een bonte mengeling vanuit de hele wereld.' Wie gaat voor zeer traditio- neel Zweeds, kiest volgens Lisa >- 's Zomers zitten de terrassen bomvol en lunchen in een cafe wordt een gewoonte. 30 AllerHande 1-2001

Allerhande | 2001 | | pagina 30