Een gastronomisch avonfuur 'In Zweden gebruiken chef-koks klassieke technieken' hotspots Zalm met dillesaus, en verder komen buitenlanders vaak niet als ze aan Zweden denken. Jammer, vindt Lisa Forare Winbladh, want de Zweedse keuken heeft meer te bieden. Lisa werkt als freelance culinair journalist voor alle vooraanstaan- de Zweedse culinaire bladen en voor het grootste dagblad van Zweden, de 'Dagens Nyheter'. Lisa is gespeciali- seerd in foodtrends en restaurants. Haar jeugd en tienerjaren bracht ze door in Stockholm. Sinds twee jaar is ze weer terug en als het aan Lisa ligt gaat ze ook niet meer weg. 'Net zoals in de rest van de wereld,' vertelt Lisa, 'bestaat in Stockholm de wereldkeuken naast de traditionele keuken. Je vindt er de 'Kottbullar' gehaktballetjes in een soort room- saus, naast exotische gevulde wraps. Zweedse chef-koks krijgen steeds meer erkenning. Ze koken veelal met een combinatie van eenvoud en raffinement. Ze gebruiken klassieke Zweedse kooktechnieken en werken met de ingredienten die het land te bieden heeft. Haring en kabeljauw zijn zelfs de meest trendy producten van het moment, terwijl elke zich- zelf respecterende chef-kok in de zomer met de vele (wilde) bessen- soorten en in de herfst met de bos- paddestoelen aan de slag gaat.' Markthal Buiten de deur lunchen is in Stockholm bijna een gewoonte. Niet in luxe restaurants, maar in een van de vele cafes, waar je verleidelijke vitrines vol 'smorgasbrod' vindt, >- Stockholm Stockholm krijgt steeds meer restaurants die exotische gerechten ser- veren, constateert Lisa Forare Winbladh (foto rechts). AllerHande 1-2001 29

Allerhande | 2001 | | pagina 29