Het culinaire hart van Frankrijk Lyon, een zeer oude handelsplaats, is sinds jaar en dag de culi naire hoofdstad van Frankrijk. Recepten en activiteiten van legendarische koks legden ereen stevige basis. Nu experimen- teren chefs als Thierry Gache er volop met nieuwe smaken. Lyon is er trots op de culinaire hoofdstad van Frankrijk te zijn, volgens Thierry Gache, eigenaar en chef-kok van het restaurant Le Grenier des Lyres. 'Die reputatie is vooral te danken aan mijn beroemde collega Paul Bocuse. Maar hij is niet de enige die de kookkunst verder heeft verfijnd. Veel collega's in Lyon koken de sterren van de hemel, zoals Jean Paul Lacombe en Pierre Orsi.' Zonder opsmuk 'De cuisine Lyonnaise is van ouds- her een keuken zonder opsmuk, bedoeld voor mensen met weinig geld. Vroeger stond varkensvlees er centraal, en dan vooral de delen die 'slachtafval' worden genoemd, zoals ingewanden, poten en oren. En worst natuurlijk. Ga maar eens kij- ken in de winkel van Reynon, de beroemde charcutier. De iets geraffi- neerdere burgerlijke keuken maakte gebruik van de producten uit de wij- dere omgeving, zoals het rundvlees van Charolles, de zoetwatervis en het waterwild uit het merengebied ten noorden van de stad en het gevogelte uit de Bresse. En over wijn hebben we hier niet te klagen, want we zitten precies tussen de Beaujolais en de Rhonestreek in.' Over de grenzen 'In Lyon zie je sinds enkele jaren een nieuw elan. Kijk, Frankrijk is onge- lofelijk rijk op gastronomisch gebied. We hoeven dus niet bang te zijn onze 'eigenheid' te verliezen wanneer we wat invloeden van bui- tenaf toelaten. Ik kijk zelf graag over de grenzen. Er bestaan allerlei inte- ressante smaken en technieken die een verrijking kunnen betekenen. En tegenwoordig kun je alles wat je maar wilt, krijgen op onze overdekte markt, Les halles. Wie deze markt, in het stadsdeel Part-Dieu van Lyon niet gezien heeft, heeft niets gezien. Een bijkomende reden waarom je in Lyon zo goed kunt eten, is dat er nauwelijks toeristen zijn. Iedereen rijdt er voorbij, op weg naar het zui- den. Een kok moet het hier dus heb ben van de mensen die terugkomen. Kook je niet goed, dan is na een maand je restaurant leeg. Maar gelukkig heeft men mijn aanpak leren waarderen.' Ondersfeboven De plaats om neer te strijken voor een petit cafe of een aperitief is vol gens Thierry cafe The Albion, met trendy volk, studenten en artiesten bij de vleet. Een andere hotspot is de >- h otspots ,V G/ Lyon Lyon heeft vele kleine gezellige restaurantjes waar je uitstekend kunt eten. Chef-kok Thierry Cache. AllerHande 1-2001 27

Allerhande | 2001 | | pagina 27