De winterpeen is een wortel- soort die groter en beter houd- baar is dan bospeen. Het is een geliefd ingredient voor een stevige winterse kost ais hutspot. Maar ook in tal van andere gerechten is deze zoetige wortel onmisbaar. De smaak van een winterpeen is sterker en zoeter dan die van de bospeen, maar iets minder ver- fijnd en kruidig. De oorsprong ervan ligt in het Midden-Oosten en Centraal-Azie, waar de peen al duizenden jaren wordt geteeld. Pas in de zeventiende eeuw raakten wortels in Nederland ingeburgerd. De winterpeen, een wortelsoort die groter en beter houdbaar is dan de bospeen, wordt ook wel bewaarpeen genoemd. De winterpeen bij Albert Heijn komt van Nederlandse bodem en wordt voornamelijk in Friesland geteeld. Inmiddels is de naam bewaarpeen enigszins achterhaald, want de peen is het hele jaar door verkrijgbaar. Waarschijnlijk ont- stond de naam doordat de winter peen vroeger vooral in de winter werd gegeten en de hele winter bewaard kon worden. De winterpeen groeit aan een tweejarige plant die als eenjarige plant wordt gekweekt. Het eerste jaar maakt de plant de eetbare wortel aan en in het tweede jaar zou de plant, als hij niet al geoogst was, witte bloemen laten zien. Vorst zou de wortels te veel beschadigen. De eerste winterwor- tels worden vanaf September geoogst en de laatste kort voordat het gaat vriezen. Werden de wor tels vroeger ingekuild onder een laag aarde of bewaard tussen vochtig zand, tegenwoordig slaat men de wortels op in zogenaamde klimaatkamers. De luchtvochtig- heid en temperatuur in deze kamers zijn ideaal voor de kwali- teit van de wortels. Veel mogelijkheden Albert Heijn verkoopt winterwor- tels per zak en per stuk (geseald). Ze zijn al een keer gewassen. Voor gebruik hoeft u alleen een stukje van de boven- en onderkant van de peen af te snijden. Daama kan de wortel worden afgespoeld en (eventueel) geschrapt of geschild. Wie in het bezit is van een sapcen- trifuge, kan er een lekkere sap van maken. Hutspot van winterpeen is een bekend, oer-Hollands gerecht, maar de peen levert ook een bij- zondere bijdrage aan bouillons. Een verrassende toepassing is gebakken winterpeen, bijvoorbeeld in een roerbakschotel. Verder komt de zoete smaak goed tot zijn recht in gebak, zoals wortelcake, muffins of taarten. Rauw is de wortel lekker in salade, bijvoor beeld geraspt, met stukjes sinaas- appel en appel, of gewoon als calo- rie-arme snack. Winterpeen bestaat voor ruim tachtig procent uit water en bevat weinig kilocalo- rieen - gekookt 24 en rauw 28 kilocalorieen per ons. AlterHande 1-2001 11

Allerhande | 2001 | | pagina 11