Etiquette zorgt voor n onvergetelijke indruk Etiquette vroeger en nu Fantasievolle menukaart Wie zit waar? In de eerste helft van de 2 Oe eeuw werd veel aandacht besteed aan het juiste gebruik van etiquetteregels. Tutoyeren bijvoorbeeld was uit den boze: dat deed men alleen bij kinde- ren. zeer naasie familieleden in dezelfde leeftijdsgroep en intieme vrienden. Toen in de jaren zestig de 'flower power'-periode opkwam, werden alle gedragscodes en - regels ouderwets'. In de jaren tachtig kreeg men weer behoefte aan houvast en maakten de omgangsvormen weer opgang. Tegen- woordig betekent etiquette eerder het gebruikmaken van je gezond verstand dan het vasthouden aan allerlei regeltjes. Maar de ouderwetse vuistregels van respect, je kun- nen verplaatsen in een ander en kunnen inspelen op allerlei situaties zijn nog steeds belangrijk. Met een menukaart prikkelt u de fantasie van de gasten. U kunt er voor elke gast £en maken - ook leuk als aardige herinnering - maar u kunt ook menukaartjes verspreid neerzetten op tafel of in het midden van de tafel een exemplaar plaatsen. •ocrechi fiuxUm* Plaats vrouwen en mannen om en om aan tafel en verspreid vaste stel- len' onder de andere gasten dan hebben ze elkaar's avonds thuis ook meer te vertellen! Ga na wie leuk combineert met wie. Plaats een zwijg- zaam type niet aan een van de uiteinden. want dat verkleint de kans dat iemand hem of haar in het gesprek betrekt. Zet een dominante pra ter in de buurt van mensen die zich daardoor met laten afschnkken. Geef de oudste of belangrijkste gasten een plaats aan de rechterzijde van de gastheer en/of gastvrouw. Zet naamkaartjes op of boven de bor- den. of wijs de gasten hun plaats aan. Ook kunt u van de tafelschikking een spel maken: deel gekleurde briefjes uit of briefjes met regels van een Itedje of gedicht en laat de gasten zelf zoeken naar hun tafelheer of -dame: die heeft namelijk dezelfde kleur of de volgende regel. De tafelheer zorgt voor de tafeldame die rechts van hem zit: kan hij haar glas bijschenken? Wil ze nog een stukje brood? Amuseert ze zich? Dat betekent niet dat die twee alleen maar met elkaar praten: iedereen converseert met iedereen. links, rechts en tegenover. 92 AllerHande 12 2000

Allerhande | 2000 | | pagina 92