In de boomstammetjes verschijnen heel kleine scheurtjes waar binnen een paar dagen die tere paddestoelen uit te voorschijn komen, I cie sliii&fli ceern vsjeje nwijzingen e het immuun- e mens versterkt dobber worden die dingen kwijt te raken, dacht ik nog. Maar tot mijn stom- me verbazing waren al die koks razend enthousiast over de smaak van de shii- takepaddestoelen. Ik had het tij ook mee. De restaurants hadden genoeg van massaconsumptie, gingen op zoek naar ambachtelijke producten met een eigen smaak: een zelfgemaalct geitenkaasje, zelfgemaakte boter en jam. Daar paste de opmerkelijke smaak van de shii-take heel goed bij. Een collega-kweker van Agarica die voor Albert Heijn champig nons aanleverde, zei tegen me dat het wel eens iets voor Albert Heijn zou kun- nen zijn. Alleen moesten we nog een paar jaar geduld hebben om te kijken of het experiment ook op grote schaal zou slagen. Het zou natuurlijk vervelend zijn om nee te moeten verkopen, omdat een vlucht (zo wordt een verse lading gepluk- te paddestoelen genoemd) mislulct is. In het begin ging het ook wel eens mis. Dan kon ik aan de lucht voelen dat de vol- gende ochtend de stammen vol met pad destoelen zouden zitten. Maar ik was niet de enige met zo'n voorgevoel. De volgende dag was dan alles weggevreten door een invasie van slakken.' Ook mui- zen zijn een grote vijand voor de shii- taketeler. Maar daar heeft Tom geen last meer van sinds er een familie van havi- ken is neergestreken. Tom: 'Na een paar jaar bleken we het proces goed in de vin- gers te hebben en konden we het groots aanpalcken.' Bikkelhard eikenhout Er gaat heel wat aan vooraf voordat de shii-take in de winkel ligt. Onder steriele omstandigheden worden de sporen van de shii-take opgevangen en in een voe- dingsbodem geplaatst. Om verder te groeien, wordt na een tijdje het broed - zoals de sporen dan heten - op graankor- rels geent waar het op leeft. Daarna wor den die granen in kleine inkepingen van dode eilcenstammetjes ingebracht en is het wachten tot de schimmel de stam van binnen totaal heeft doortrokken. Dat pro ces duurt gemiddeld twee jaar. Een groot- schalige teler als Tom lean niet afhan- kelijk zijn van de ideale weersomstandig- heden voor de paddestoelen (een ffisse nacht met een hoge luchtvochtigheid), dus bootst hij de natuur na. De stammen worden 24 uur in lcoud water onder- gedompeld waardoor de schimmel denkt dat de herfst is aangebrolcen en het sig- naal krijgt: we moeten voor nageslacht zorgen! En dan vindt een klein wonder plaats: in het bikkelharde eikenhout verschijnen heel kleine scheurtjes waar binnen een paar dagen tere paddestoelen uit te voorschijn komen. Mislukt Dat het ook wel eens misgaat, bewijzen de honderden stammen die aan het eind van het bos liggen. De enige paddestoelen die op de afgekeurde stammetjes huizen, zijn elfenbankjes en koraalzwammen. Ook voor Tom blijft het gissen waarom deze oogst mislukt is. Schouderophalend: 'Het voortraject van het opkweken van de spo ren moet onder uiterst steriele omstan digheden gebeuren. Er hoeft maar een iemand met vieze handen rond te lopen en de hele boel is naar de knoppen.' Tom vindt het hele groeiproces van de shii take nog steeds fascinerend. Snuivend loopt hij rond en zegt: 'De lucht is door- drenkt van schimmels. Er staat iets te gebeuren. We hebben een frisse nacht gehad met veel regen. Ideale om standigheden voor de shii-take.' Lachend: 'Wanneer heel Nederland moppert over het weer, ben ik juist gelukkig.' 5 90 AllerHande 11-2000 Tekst Maureen Welscher fotografie Pieter Ouddeken

Allerhande | 2000 | | pagina 90