'Op miraculeuze wijze waren a lie stammen opeens bedekt met shii-takes Hoe tere paddestoelen groeien op bikkelhard eikenhout mstam takes Het assortiment paddestoelen bij Albert Heijn is de afgelopen jaren flink gegroeid. IMaast de bekende champignons zijn nu ook exotischer soorten als de shii-takes verkrijgbaar. Wat daar allemaal aan vooraf is gegaan, blijkt uit het bijzondere verhaal van teler Tom de Kock. Heb je goede schoenen aan?,' vraagt Tom de Kock bezorgd. 'We moeten wel even door het weiland.' Na een korte wandeling door het Drentse landschap komen we aan bij Toms grote trots: zijn shii-talcekwekerij. Onder hoge bomen, die het zonlicht filteren, staan honderden boomstammetjes tegen palen geleund. Zo op het eerste gezicht is er niets bijzon- ders te zien. Een achteloze wandelaar kan denken: he, stammetjes voor de open haard. Maar als het goed is, komen hier over anderhalf tot twee jaar shii-takepad- destoelen te voorschijn. Een eind verder- op liggen hoogopgestapelde stammetjes waar net alle shii-takes handmatig van geplukt zijn. De shii-takepaddestoel wordt al duizen- den jaren in Japan geteeld. Daar wordt hij, behalve als leklcernij, ook gebruikt voor allerlei medische toepassingen. Meestal wordt van de paddestoel een thee of tonicum getrokken, die wordt gedron- ken voor allerlei lcwalen. Ook westerse onderzoekers maken er melding van dat er sterke aanwijzingen zijn dat de shii take het immimnsysteem van de mens versterkt. In Nederland is de shii-talce pas sinds een jaar of tien te krijgen. Tom: 'Een Twentse textielbaron zag tijdens een reis naar Japan hoe paddestoelen op boomstammetjes werden gekweekt. Hij vond dit zo bijzonder, dat hij er als curio- siteit eentje meenam. Op de een of ande- re manier kwam hij in contact met een groepje ondernemende Drentse boeren, die meteen brood zagen in deze padde stoel. Na wat voorwerk kwam de ondememing van de grond en werd ik verantwoordelijk voor het hele gebeuren. Ik wist dat het een lang proces zou wor- den. Pas na anderhalf jaar zouden we weten of het project was geslaagd. Dat is namelijlc de tijd die de schimmel nodig heeft om te groeien.' Eigen smaak 'Na raim twee jaar was er nog steeds niks te zien op de stammen en ik dacht: die dingen zijn hartstikke dood. Ik zag het steeds somberder in. Mijn ontslagbrief was al min of meer geschreven, toen ik op een zondagochtend voor de laatste maal de stammen besloot te inspecteren. Dat moment zal ik nooit verge ten. Op miraculeuze wijze waren van de ene op de andere dag alle stammen bedekt met shii-takes. Met een aantal mandjes ben ik restaurants afgegaan, om te kijken of er interesse voor was. Het zal een harde v AllerHande 11-2000 89

Allerhande | 2000 | | pagina 89