Een goede kaars brandt regelmatig, walmt of rookt niet en blijft kaarsrecht in zijn standaard staan. De kwaliteit wordt bepaald door het fabricageproces. AllerHande nam een kijkje in de fabriek waar de kaarsen van Albert Heijn worden gemaakt. Kwaliteitskaarsen worden gemaakt van stearine of parafflne. Stearine wordt alleen door verhitting vloeibaar. Kaarsen van stearine zullen dus minder snel door zon of warmte van de kachel kromtrekken. Het fabricageproces van stearinekaarsen doet nog het meest den- ken aan de manier waarop vroeger hand- matig kaarsen werden gemaakt. De vloei- bare grondstof wordt in tinnen vormen gegoten waarin de pit loodrecht in het midden hangt. Vervolgens worden de kaarsen langzaam gekoeld, zodat ze hun vaste vorm aannemen. Na ongeveer een half uur worden de kaarsen machinaal uit hun vorm gedrukt. Ze krijgen hun kleur wanneer ze voor de tweede keer de vorm ingaan, die inmid- dels bedekt is met een gekleurd laagje ste arine. Ten slotte worden de pitten geknipt, de voetjes netjes gefreesd en dan zijn de kaarsen ldaar voor verpalddng. Vanwege dit arbeidsintensieve productieproces zijn stearinekaarsen gemiddeld wat duurder. Kaarsen van paraffine lcunnen op twee manieren worden gemaakt. In de zoge- naamde trelcstraat haalt men een pit net zo lang door een paraffinebad totdat de gewenste dikte ontstaat. Het resultaat is een meterslange kaars die alleen nog maar in stukjes hoeft te worden verdeeld. Net als de kaarsen van stearine worden de paraffinekaarsen gedompeld om een gekleurd jasje te krijgen. Wordt er gewerkt met paraffinepoeder, dan komt de cilinderpers in beeld. Dikkere soorten zoals de stompkaars, komen uit mallen waarin het paraffine poeder wordt geperst tot een stevige, glad- de kaars ontstaat. Net als bij de trekstraat komen de paraffinekaarsen er in een lange slang uit. Pas na het snijden en bijschaven krijgen ze hun vertrouwde vorm. Kijkop kaarsen Kleur Nadat de kaarsen op maat zijn gesneden, wor den ze in een nat bad gekleurd en krijgen ze een beschermlaagje. AllerHande 11-2000 79

Allerhande | 2000 | | pagina 79