'Als patissier moet je zeer nauwkeurig zijn' V Samen met zijn vrouw en brigade maakt maitre patissier Harry Mercuur furore met taarten, ijs en chocolade in Amersfoort en omstreken. Wat zijn Harry's keukengeheimen? 'Ik houd erg van lekker eten. Ik ben zelf wel een zoetekauw, maar niet overdreven. Mijn favoriete maaltijden zijn Hollandse zuurkool met verse worst en lamsrib met veel knof- look. De lekkerste groen- ten vind ik verse spinazie, en lof met sjalotten en knoflook, gekaramelli- seerd met wat witte basterdsuiker. Wat ik ook heerlijk vind: verse boontjes bijtgaar koken en dan afmaken met boter, peper en een klein bouillonblokje. Als ik uit eten ga neem ik als dessert meestal kaas, of een soesje met vanille-ijs en chocoladesaus erover... En dan een cognacje erbij... heerlijk!' 'Mijn lievelingsgereed- schappen zijn een glaceer- mes om bijvoorbeeld taar ten mee te bestrijken, en een puntig klein snijmesje. Daar doe ik van alles mee, zoals marsepein uitsteken. Voor kleine keukens heb ik nog een tip: grote deegrol- lers zijn vaak ongemakke- lijk. Je kunt ook een schoon stukje bezemsteel afzagen. Dan heb je een mini- deegroller!' 'Het is altijd leuk voor de gastvrouw of gastheer om zoveel mogelijk bij de gasten aanwezig te zijn. Desserts zijn goed van tevoren te maken. Een parfait met speculaas bij voorbeeld, met voor bij de koffie kleine pure room- boter koffie-chocolaatjes. Dan kun je de borden voor de parfait klaarzetten, hierop wat speculaas ver- kruimelen en het bord met cacaopoeder bestrooi- en. Als de tijd voor het des sert is aangebrolcen, leg je er een plak parfait boven- op. Een beetje vers gema- len koffie eroverheen maakt het helemaal af.' 'In mijn vak moet je zeer nauwkeurig zijn omdat we werken met receptu- ren. Als je een fout maakt, kun je een mooi product wel vergeten. Opgeruimd werken staat bij ons dan ook hoog aangeschreven.' Spuitchocolade Voor de roomboter spuit chocolade heb je 500 gram pure chocolade, 150 gram luchtig opgeklopte room boter en een beetje opgeloste Nescafe nodig. Laat de chocolade lang- zaam smelten en klop er voorzichtig de opgeklopte boter en de Nescafe door- heen. Doe dit in een spuit- zak met een kartelspuitje en maak er kleine rozetjes mee. Leg er een chocolade koffieboontje of een pista- chenootje op. Je kunt de chocolade ook in de vorm van een letter spuiten. (Het recept vindt u op bladzijde 147). keukengeheimen Favoriet Deegroller :A, Koffie Opgeruimd Fotografie Carlfried Verwaayen AllerHande 11-2000 59

Allerhande | 2000 | | pagina 59