'Handgemaakte couscous moet je soms zeven keer nat maken en stomen.' 'Als Marokkanen bij iemand op bezoek gaan, geven ze de gastheer en vrouw suikerbrood cadeau.' Familierecepten Feestmaal echt een temperatuur die zij was gewend, maar dat was niet zo erg. Het was vooral het voedselaanbod dat haar zorgen baar- de. 'Bloemkool en spruitjes, dat was het enige dat ik zag. En aardappels. Dat is in ons land eten voor de allerarmsten, omdat het zo snel de maag vult.' In Nederland moest zij opnieuw leren koken. Spruitjes, sperziebonen en bloem kool: ze gaf er met Marokkaanse lcruiden en kooktechnieken een eigen draai aan. Aldus deed bijna 27 jaar geleden onopge- merkt de fusionkeuken zijn intrede in Pijnacker. 'Koken is mijn roeping. Ik vind het heel ontspannend en leuk om te experimenteren. Veel ideeen haal ik uit Marokkaanse kookprogramma's, gerech- ten die ik mijn eigen draai geef. Pastilla is zo'n gerecht. Oorspronkelijk maak je dat van schapen- of lamsvlees. Ik gebruik kip of vis, en groenten stoom ik in plaats van ze te bakken. Mislukt een 'experiment', dan gooi ik het eten onmiddellijk weg. Stel je voor dat iemand denkt dat ik niet meer lean koken.' Het groente- en kruidenaanbod in Nederland heeft door de jaren heen haast een Marokkaanse couleur gekregen. Pompoenen, paprika, meiknollen, cour gettes, verse artisjokbladeren. Typische couscousgroenten, vertelt Khaidija. Komt goed uit, want dat is het nationale gerecht van haar geboorteland. Bij iedere Marokkaanse familie staat het vrijdag- avond op tafel. Een feestmaal, dat je deelt met veel vrienden. 'Couscous is gemaakt van gries- of gerstemeel en is te krijgen in drie variaties. Een dikke, dunne en don- kere. De laatste eet je vanwege de prijs alleen tijdens speciale gelegenheden.' Haar moeder maakte couscous nog met de hand. 'Kijk,' zegt zij trots, 'ik heb de rieten mand nog, een groot plat bord eigenlijk, waarop zij de griesmeel met bloem en een beetje koud water tot cous cous rolde. Een medoena heet deze schaal. Je kunt de bloem en korrels nog tussen het gevlochten riet zien zitten.' Handgemaakte couscous moet je soms wel zeven keer met water besprenkelen en stomen. Pas dan is-ie klaar om verder te bereiden. Je eet het gerecht met vier tot zeven soorten groenten in combinatie met schapen-, lams- of kippenvlees. Khaidija gebruikt uien, courgette, wortel, aubergine en meiknollen. Die stoomt zij in een speciale couscousstoompan van aluminium of roestvrijstaal die bestaat uit twee etages. Onderin bevindt zich een laagje kokend water verrijkt met kruiden of het kokende groente- en vleesmengsel, een verdieping hoger ligt de couscous die door de hitte van het kookvocht lang- zaam gaar wordt gestoomd. Ook uitge- sproken Marokkaans is tajine, vernoemd naar de pan waarin je dat gerecht bereidt: een aardewerken stoofpot met een deksel die oogt als een piramide of puntmuts. 'Vlees, kruiden, water, olie en pruimen, alles gaat erin,' vertelt Khaidija. 'Na een halfuur amandelen en kaneel- stolcjes toevoegen en nog dertig minuten laten staan. En langzaam vult het huis zich met een melange van kruiden en geuren. Als iemand in mijn dorp tajine kookte, kon je dat op meters afstand rui- ken.' Khaidija leerde al koken op zeer jonge leeftijd. Boven het open houtvuur. Als een Marokkaans meisje vroeger een jaar of twaalf was, moest zij verplicht de huis- houdelijke taken van haar moeder over- nemen. Zo gaat het in moderne Marokkaanse gezinnen niet meer, weet Khaidija. Dat betekent niet dat al haar familierecepten verloren zullen gaan. Haar dochter Bahija runt met haar Hollandse vriend in Den Haag een res taurant met een internationale keuken, waar ook Marokkaanse gerechten op de kaart staat. Maar zich in het ouderlijk huis met het eten bemoeien, dat kan zij beter uit haar hoofd laten. Thuis blijft de keuken het domein van Khaidija. Iedereen moet daar wegblijven. Als zij bakt en braadt, wil zij rust aan haar hoofd. 'Oh, wat ben ik een dominante vrouw in de keuken. Om je dood te scha- men toch.' Een uur later wacht ons een waar feest maal. Op de barbecue liggen spiesjes van lams- en schapenvlees, met een kruidige marinade. Ook de couscous is klaar. Met een groentevleesmengsel, plus tajine met pruimen en sesam. In veel gerechten proef je kruiden als safffaan, kaneel, anijszaad, komijn en gember. Die zijn kenmerkend voor de Marokkaanse keu ken. Koriander niet. Hoe mensen daar bij- komen? 'En munt stoppen we alleen in de thee,' zegt Khaidija. 'Verder gebruiken we veel olijfolie, kikkererwten, inge- maakte citroenen en ja, zoveel mogelijk verse ingredienten natuurlijk. Sausjes, poedertjes en pakjes: ik kende het bestaan ervan niet. Je bent toch gek als je zoiets gebruikt, terwijl je in de winkel of op de markt verse producten kunt krij gen. Aan spruitjes en bloemkool ben ik intussen gewend, maar die andere Hollandse eetgewoonten, nee, die zal ik wel nooit begrijpen.' Productie Taverne Agency tekst Cor Hospes fotografie Mirjam Bleeker styling Jet Krlngs 54 AllerHande 11-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 54