r kiJkj e in de keuken Zij groeide op met couscous, kikkererwten en tajine. Maar de laatste 27 jaar zegt Khaidija El Haidar het 00k met bloemkool en spruitjes. Over een torentje van suiker plus een cursus muntthee schenken in een Marokkaanse keuken in Pijnacker. Ho ho, niet direct naar binnen stui- ven. Het getuigt niet van respect als je in het huis van een Marokkaanse fami- lie je schoenen aanhoudt. Khaidija El Haidar wijst bij binnenkomst dan ook op een paar slofjes die in de hal staan. Die lcunnen bezoekers aantrekken. Maar gewoon op sokken rondsloffen door het huis mag natuurlijk ook. Daar ruikt het heerlijk naar knoflook, kruidnagel en kaneel. Eerst iets eten. Want praten over de Marokkaanse keuken is prima, vindt Khaidija, maar dat kan niet op een lege maag. Eerder die dag heeft zij een schaal vol verschillende koekjes gemaalct. Noten- en amandellcoekjes, sesamhoningkoek- jes en gazellenhoorntjes van bladerdeeg, honing, amandelen, suiker en oranje- bloesem. Zuivere verwennerij. Wat je bij al die zoete verleidingen drinkt? Munt thee. Niet van een theezakje, nee, pas op hoor, het zetten en inschenken van muntthee is een ritueel waarvoor zelfs Japanners ontzag zouden krijgen. 'Als basis gebruik je gedroogde groene thee- blaadjes uit een Chinese toko,' vertelt Khaidija. 'Daarvan doe je een schepje in een zilveren pot met kokend water, die laat je even trekken, maar daarna gooi je het theewater weg. Veel te bitter.' De thee is pas op smaak, nadat Khaidija opnieuw een voile pot heeft weggegooid. Dan pas gaat er een flinke hand verse muntblaadjes bij. Plus enlcele flinke brokken 'suikerbrood', 'geslagen' uit een 'kaleb suicre', een spits torentje van suiker. Dat heeft niks met de Friese equivalent te maken, maar bestaat uit honderd procent suiker. Als Maroklcanen bij iemand op bezoek gaan, geven ze de gastheer en -vrouw zo'n zoet torentje cadeau. Ook bij de familie El Haidar staat er een ingepakt op tafel. 'Bloemen verwelken, maar suiker bederft niet en behoudt zijn waarde,' ver telt Khaidija. 'Suikerbrood gebruik je in de thee. In de koffie doe je ldontjes en in koekjes en deeg gaat lcristalsuiker.' Maar eerst de thee. Die heeft intussen vol- doende kunnen trekken en dan begint het spektakel: het inschenken. 'Daarbij houd je de pot steeds verder van het kopje. Zo komt het aroma los.' Dat ruik en proef je. 'Nog een kopje?' Groentetuin Khaidija groeide op in het noorden van Marokko. Om precies te zijn in Sidi Slimane, een lclein dorpje in de provincie Kenitra. 'Zeg maar in de buurt van Rabat.' Ook haar man Mohammed komt daar vandaan. De streek staat bekend als de groentetuin van Marokko, vertelt Khaidija. Tomaten, paprika's, appels, aubergines: alles groeit er. Haar man verliet dertig jaar geleden de streek om te gaan werlcen in de Nederlandse tuinbouw in het Westland. Als inwoner van Sidi Slimane wist hij alles van groenten en fruit. In 1973 verhuisde ook Khaidija naar Pijnacker. En dat was wel even wennen, vertelt zij. Tuurlijk, het was herfst. Niet een in de thee' AllerHande 11-2000 53

Allerhande | 2000 | | pagina 53