H '"V d; F— HET' ie 'heavy users' die aan de proeverij meedoen, heb- 'ben stuk voor stuk 'iets' met olijfolie. Ries bijvoor- beeld werkt bij het Voedingscentrum en is adviseur van het Olijfolie Informatie Centrum: 'Olijfolie is een prach- tig klassiek product. Een paar duizend jaar geleden werd het precies zo gemaakt als nu.' Ria schrijft kook- boeken en houdt zich als voedingsdeskundige dagelijks bezig met gezonde voeding. Peter heeft beroepshalve niet zoveel met eten te maken, maar uit hobbyisme des te meer: zonder olijfolie komt hij de week niet door. Monica is vinologe [wijndeskundige, red.) en grootge- bruiker van olijfolie. En Jantjong ten slotte is restau- ranthouder, en sinds een jaar ofvijftien gespecialiseerd in de mediterrane keuken. Hij PGtCr: Lekker heeft zo'n dertig soorten olijfo lie op de plank staan en geeft VOOr if! pizzadeeg olijfoliecursussen. Uitgesproken smaak Olijfolie is er in vele variaties. Fijnproevers kunnen het land of de streek van herlcomst in de olie traceren. De beste kwaliteit olijfolie is 'extra vierge': olie uit de eerste persing van maagdelijke olijven. Olijfolie extra vierge heeft een uitgesproken smaak en is daardoor heel geschikt voor sauzen, vinaigrettes, pasta's en marinade. Zuivere olijfolie, ook wel aangeduid als 'classico', is een mengsel van geraffineerde olijfolie vermengd met extra vierge olijfolie. Deze olijfolie lean het best worden gebruikt om in te bakken. Alle olijfolien in de proeverij zijn - uiteraard - van het type 'extra vierge'. De proevers gebruiken olijfolie over het algemeen voor drie dingen: om in te bakken, om koude en warme gerechten te ver- rijken of om vlees in te marineren. Olijfolie moet bij voorkeur donker en koel worden bewaard, maar niet in de lcoelkast, want dan wordt-ie 'blind', waarschuwt Ries. Blind? *Ja, dan komen er vlokken in.' Een geopende fles lean een paar maanden worden bewaard. 'Maar bij te veel lucht in de fles gaat de olie snel achteruit,' weet jantjong. Restanten overgieten in een kleiner flesje kan de oplossing zijn. Waarom spettert olie eigenlijk zo tij- dens het bakken? 'Het is niet de olie die spettert,' aldus Ria, 'maar het water dat in aanraking komt met de olie. Dep vlees of vis dus eerst goed droog.' Voordat de proeverij van start gaat, wordt er flink gedis- cussieerd over de te hanteren begrippen. Ries: 'Ik begin altijd met de beoordeling van de geur, die veel over de kwaliteit van de olie zegt.' Iemand oppert 'fruitigheid', maar beter is: 'groen/fris', en 'bloemrijk', vindt Monica. Verder is de smaakaanduiding 'bitter' van toepassing en de mate waarin de olie 'peperig' of'kruidig' is. Jantjong vindt dat het begrip 'harmonie' niet mag ontbreken: 'Dat heb je wel eens, zo'n heerlijk gevoel in de mond, geen enlcel storend element.' Eensgezindheid De olijfolie wordt geproefd uit kleine plastic bekertjes. Tussendoor zijn er schijfjes groene appel (om de fruitig heid van de olie te kunnen 'palcken'), brood en toast. Nooit eerder was het tijdens een proeverij zo stil. Het enig hoorbare is het kraken van een enkel toastje. De eensgezindheid blijkt na een klein uur proeven groot. Vier van de vijf proevers kiezen voor de uitgesproken smaak van de II Numerato Toscano. Peter: 'Deze heeft het meeste in zich, hij smaakt heel expliciet.' Ria knikt: 'Intensieve smaak, niet vergelijkbaar met de andere.' Jantjong: 'Hij lijkt me uitstelcend voor de finishing touch bij een pasta.' Monica is niet minder lovend: 'Hij heeft een hele leklcere neus [geur, red.]. Dat verwachtingspa- troon wordt in de smaak waargemaakt.' Ries heeft als enige een andere favoriet gekozen, de bio- logische olijfolie van Albert Heijn: 'Die is romig, intern. Die zou ik bijvoorbeeld in dressings gebruiken.' Ria voegt toe: 'Dat is waar, ik vond het een vriendelijke olijfolie.' De Bertolli doet het goed bij Jantjong: 'De neus is wat minder uitgesproken, maar de smaak is prima in balans.' De Carbonell wordt als iets peperig ervaren, Ries zou er daar- om wel in willen bakken, maar Ria vond hem te bitter. Monica was er zeer over te spreken: 'Vooral warm lijkt hij me uitstekend; geur en smaak zijn goed.' De Minerva en de Valle Magina bevallen Peter ook wel, al zal hij ze niet snel in sauzen of dressings gebruiken: 'Maar wel bijvoor beeld in pizzadeeg of om in te bakken.' De olijfolie van Albert Heijn wordt eenstemmig als heel toegankelijk ver- klaard vanwege de zachte en milde smaak. Na dik twee uur zit het erop. Een klein, maar belangrijk keukeningre- dient heeft heel wat tongen losgemaakt. En gekieteld! AH Biologisch Olijfolie extra vierge Frisse, tegelijk bloemige geur. Zeer mild van smaak, iets bitter. AH Olijfolie extra vierge Milde, harmonieuze smaak. Olijfolie met een fris-groene geur. Ideaal voor'beginners'. EXTRA VERG1NE 01 Ol Bertolli extra vierge Geur is eerderfris dan bloemig. Smaak is in balans. 48 AllerHande 11-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 48