4x Bewezen: een kind met veel speelgoed is niet per definitie verwend Omgaan met de wensen van uw kind hadden. Voor m'n gevoel kon ik er toen niet omheen, ik wil niet dat mijn kind buiten de groep valt. Ivar heeft de leeftijd dat hij veel wil. Dingen die hij op televisie heeft gezien, bijvoorbeeld. Dan leg ik hem uit dat hij niet alles kan krijgen, maar dat is heel moeilijk. Hij heeft geen benul van geld. Voor dreinen en zeuren ben ik daarentegen abso- luut niet gevoelig. Ik ben eerder geneigd iets te geven als het gezellig is. Ik wil dat mijn kinderen blije en tevreden mensen blijven." Nicolette Haal (39) is moeder van Reinoud (12), Sylke (10), Karel (8) en Duco (6). Zij vindt dat iets extra's geven af en toe helemaal niet zo erg is. "Dat turnpakje, de sportschoenen of het tennis- racket worden gekocht als ze het nodig hebben. Wachten tot de verjaardag hoeft niet. Wij kunnen ons dat permitteren, dus waarom niet?", stelt ze. "Er zijn mensen die vinden dat we onze kinderen verwennen. Ze zitten namelijk ook allemaal op muziekles en een sport. Maar ik heb geen ontevreden kinderen en ze zijn nog steeds blij als ze iets krijgen. Natuurlijk denken ze dat mijn portemonnee een onuitputtelijke bran is. Zolang ze geen besef hebben van geld, kan ik ze dat niet kwalijk nemen." Om haar oudste zoon te leren met geld om te gaan, krijgt hij iedere maand een bedrag van 25,- op zijn rekening. Dat geld kan hij met zijn pinpas opnemen en besteden naar eigen inzicht. "Hij stond echt niet te juichen bij dat bedrag. Want voorheen was het: 'Mam, heb je even geld voor de bioscoop?' En: 'Mam, heb je vijf gulden, we gaan even naar de markt.' Nu moet hij zelf zien met zijn geld uit te komen. Sparen wordt beloond: een keer per jaar kijken mijn man en ik hoeveel elk van onze kinderen heeft gespaard. Dat bedrag verdubbelen we." MEEHELPEN IN HUIS Voor een kind is het goed om te leren dat je som- mige behoeften kunt uitstellen, vindt psychologe, pedagoge en psychotherapeut Anne van Schothorst. "Een ijsje bijvoorbeeld, of nieuw speelgoed. Daar moet je soms voor sparen. En als kinderen iets extra's willen, mogen ze daar best iets voor doen. Het gekke is dat veel ouders er bezwaar tegen hebben hun kinderen financieel te belonen als ze een klusje hebben gedaan. Maar waarom? ledereen werkt toch om geld te verdienen?" Vooral kleine kinderen vanaf twee jaar vinden het geweldig als ze mogen helpen. Volgens Lucille Coemaet-Janssen is het zonde dat voorbij te laten gaan. "Het wordt door ouders vaak als lastig ervaren dat kinderen dingen zelf willen doen. Het kost meer tijd. Toch pluk je er later de vruchten van. Je kunt rustig een kind van drie de lepels geven om op tafel te leggen. Dat ze mogen meedoen, is alleen maar goed voor het zelfver- trouwen." Volgens Anne van Schothorst is zelfs bewezen dat kinderen met eigen taken in huis beter presteren op school. "Ze hebben namelijk geleerd om soms iets te moeten doen wat vervelend is. Daardoor zien ze niet als een berg tegen huiswerk op, om wat te noemen." EIGEN SPEELGOED OPRUIMEN "Al mijn kinderen hebben eigen taken in huis", zegt Nicolette Haal. "Reinoud verzorgt bijvoor beeld iedere ochtend de broodtrommels. De oudste twee moeten iedere week zelf hun bed afhalen. Eerlijk gezegd ontspringen de jong- ste twee nog wel eens de dans. Karel heeft een hekel aan het inruimen van de vaatwasser en uit het oogpunt van haast doe ik het dan toch zelf. Duco doet nog niet een kwart van wat zijn oud ste broer deed toen hij zo oud was. Toch is hij wel heel zelfstandig. Maar hun tijd komt ook." De zoons van Linda Paternostre hebben nog geen eigen taken. Wel moeten ze zoveel moge- lijk hun eigen speelgoed opruimen. "Als ze iets ouder zijn, dan zal ik ze zeker stimuleren om mee te helpen." Jonge kinderen kunnen slecht kiezen en willen eigenlijk alles. Ga daarom eerst uitgebreid met hen kijken, in plaats van meteen tot koop over te gaan. Zo helpt u hen niet alleen kie zen, maar heeft u tevens gele- genheid om uw kind wegwijs te maken in de wereld van geld. Bekende true: niet al het speelgoed in het zicht van de kinderen bewaren, dat houdt de spanning erin. Slaat de verve- ling toe: haal dan van zolder een 'vers' stuk speelgoed en uw kinderen zijn weer helemaal in hun sas. Dreumesen en peuters zien door de bomen het bos niet meer als u al hun speelgoed in een grote mand bewaart. Stal op een tafeltje of plank wat van hun gading uit en ze spelen er heerlijk mee. Begin niet aan zakgeld voor uw kind enig besef van geld heeft. Leer ze met geld omgaan door hen bijvoorbeeld 'flessen- geld' te laten innen waarmee ze dan iets mogen kopen. LljfstijI

Allerhande | 2000 | | pagina 199