Ontspannen in sauna en stoombad gezondheid Als je naar de sauna gaat, vat je dan geen kou? En slank je ervan af? Zes vragen en antwoor- den over sauna en stoombad. De sauna is gevuld met zeer warme, rnaar droge lucht van ca. 100 °C. Hoe hoger u gaat zitten, hoe warmer het is. Op de onderste banken is de temperatuur ca. 50 °C. De hitte zorgt ervoor dat u flink trans- pireert. Het stoombad heeft een veel lage- re temperatuur, ca. 50 °C, maar het is er veel vochtiger en er hangt een dichte, warme mist. De stoom heeft een weldadi- ge uitwerking op de luchtwegen. U trans- pireert hier minder omdat de lucht voch tiger is, wat al voor meer afkoeling zorgt. Ja want net als in de sauna is uw lichaam- stemperatuur gestegen tot boven de 37 °C. Ga daarom na een stoombad- of saunagang eerst naar buiten om de lon- gen te laten afkoelen. Spoel u daama met een koudwaterslang van onder naar boven af (inclusief uw hoofd!). Dan kunt u nog een duik nemen in het koude dom- pelbad of direct lekker gaan relaxen en een drankje drinken. Nee, want voorafgaande aan het bad neemt u een douche, en ook na afloop, om het zweet er weer af te spoelen. Dat zijn strikte regels. Net zoals u een hand- doek onder uw lichaam legt in de sauna om het transpiratievocht op te vangen. In het stoombad spoelt het vocht constant weg door stroompjes water uit de muren. Ook ligt er altijd een wisser om uw plek goed schoon te vegen. Nee. Het spel van opwarmen en afkoelen versterkt juist de weerstand. U kunt wel tijdelijk meer slijmafscheiding krijgen, omdat de slijmvliezen in de mond-, neus- en keelholte harder werken om de hete lucht af te koelen. Dit is gunstig voor mensen met bijvoorbeeld chronische bronchitis. Bovendien zorgt het zweten ervoor dat het lichaam afvalstoffen (onder andere melkzuur) versneld kan afvoeren. Zorg wel altijd voor een goede afkoelingsfase na het bad. Dan wordt het lichaam weer snel op zijn normale tem peratuur teruggebracht. Nee, u verliest door het zweten wel vocht, maar met een paar drankjes is dat zo weer aangevuld. Afslanken lukt alleen door het eetpatroon aan te passen aan wat het lichaam kan verbranden en door regelmatig te bewegen. Elke sauna kent speciale uren voor vrou- wen alleen en voor mannen en vrouwen samen. Vraag ernaar als u een sauna wilt bezoeken. Meer informatie over de sauna vindt u op internet bij de Nederlandse Sauna Vereniging: www.nsv.nl. Handig om mee te nemen en verkrijgbaar bij Albert Heijn: Douchegel Shampoo Bodymilk en gezichtscreme Tijdschriften Wat is het verschil tussen de sauna en een stoombad? Moet je na het stoombad ook afkoelen? Is het niet onhygienisch om zoveel te transpireren? Word je niet verkouden van de sauna? Slank je ook af in de sauna? Is de sauna altijd gemengd? Tekst Monique Lindeboom fotografie Renee Frinking, Stone styling Silena Boersma AllerHande 11-2000135

Allerhande | 2000 | | pagina 135