o ercf\ |<.©o L Niet ver van de Spaanse hoofdstad Madrid staat een groot wit kasteel. Het kasteel ligt aan een rivier, en onder aan de kasteelmuur ligt een grote stoomboot afgemeerd. In het kasteel woont geen koning, graaf of baron: het is de Zwarte Pietenschool. Als Sinterklaas en zijn Zwarte Pieten niet in Nederland zijn wonen ze met z'n alien in dit mooie kasteel in Spanje. Hier worden ook de nieuwe Pieten opgeleid. Er zijn speciale gymnastiekzalen waar Pieten leren koppeltje duikelen en salto's maken. Ook leren de Pietjes hier hoe je op gladde daken kunt lopen zonder eraf te vallen. En hoe je door kleine wc-raampjes naar binnen kunt om cadeautjes en snoep te brengen. Verder moeten de Pieten Nederiands leren, want anders lcunnen ze de verlanglijstjes van de Nederlandse kinderen niet lezen. Het is niet eenvoudig om een goede Zwarte Piet te worden, Het duurt wel vier jaar voordat de leerlingen offkieel de titel Zwarte Piet krijgen, en tot die tijd heten ze Hulppietjes. Een van de Hulppietjes heet Anniddo. Annickio is al drie keer mee geweest naar Holland en hij is een van de beste leerlingen op de Zwarte Pietenschool. Nog maar een jaar hoeft hij mee als Hulppietje en dan krijgt hij zijn diploma. Begin november was het een enorme drukte in het kasteel. Alles moest worden klaargemaalct voor de grote reis. Pepernoten en marsepein moesten in de stoomboot wor den geladen, al het speelgoed uit de speelgoedwerkplaats ingepakt en het grote boek van Sinterklaas bijgewerkt. Alle Zwarte Pieten verheugden zich al op de reis en op de blije kindergezichtjes in het verre Nederland. En ook op het Nederlandse eten. 'Straks weer leklcer erwtensoep met worst!' riepen ze tegen elkaar. 'En wat dacht je van dub- belvla en hagelslag...', sprak de Hoofdpiet dromerig. 'Dat hebben we hier in Spanje allemaal niet.' Maar diezelfde avond tijdens het eten was Annickio ver- dwenen. Zijn klasgenootjes riepen onmiddellijk hun Lesgeefpiet, meester Pedagogio. Met de hele klas gingen ze Annickio zoeken, maar omstreeks bedtijd hadden ze nog geen spoor van hem gevonden. Meester Pedagogio stapte op de Hoofdpiet af. 'Weet je wat ik doe,' zei de Hoofdpiet, 'ilc laat alle grote Pieten de hele nacht zoeken. Maar als Annickio vannacht niet wordt gevonden, moet ik morgen- vroeg Sinterklaas waarschuwen.' Sinterklaas waarschuwen! Dat gebeurde alleen in heel em- stige gevallen! De grote Pieten zochten de hele nacht, maar de volgende ochtend was Annickio nog steeds niet gevon den. Dus vertelde de Hoofdpiet aan Sinterklaas dat er een Hulppietje was verdwenen. 'Luister Hoofdpiet,' sprak Sinterklaas somber, 'ik kan niet met de stoomboot richting Nederland varen als ik weet dat een van mijn Hulppietjes vermist wordt. Zoek net zo lang tot je hem vindt.' 'Maar beste Sint, we hebben overal al gezocht en als we over twee dagen niet naar Nederland vertrekken, stellen we duizen- den kinderen teleur!' antwoordde de Hoofdpiet. Sinterklaas dacht diep na. Toen kreeg hij plotseling een idee. Hij liet de Verstoppiet bij zich komen. Die wist in elk huis altijd de meest onverwachte plekjes te vinden om cadeautjes te verstoppen. En dus vroeg Sinterklaas aan de Verstoppiet: 'Als jij je in dit kasteel zou moeten verstoppen, waar zou je dat dan doen?' De Verstoppiet dacht even na. Toen zei hij: 'Op de zolder van de klolckentoren, daar komt het hele jaar niemand. Daar zou ik me verstoppen als ik Annickio was.' Sinterklaas, de Hoofdpiet, de Verstoppiet en meester Pedagogio gingen meteen naar de klolckentoren. En ja hoor, in een kast zat het kleine Hulppietje Annickio. Wat schrok hij toen hij Sinterklaas zag! 'Wat doe jij daar nou, Annickio?' vroeg de Sint vriendelijlc. Annickio begon te huilen. 'Alle Zwarte Pieten lusten Nederiands eten,' snilcte Annickio, 'en ik ook wel, behalve boerenlcool! Alle andere Pieten zijn dol op boerenkool. Behalve ik. Hoe kan ik nou ooit mijn diploma halen als ik geen boerenkool lust?' 'Tja..,' sprak de Sint bedachtzaam, 'een goede Zwarte Piet lust alles, ook boerenkool. Mijn Pieten moeten tenslotte het goede voorbeeld geven...' Meester Pedagogio kreeg een idee. 'Sinterklaas,' zei de slim- me Lesgeefpiet, 'als we de Kookpiet Montinjakkio nou vra- gen om boerenkool eens klaar te maken op een Spaanse manier, dan lust Annickio misschien toch boerenkool en dan kan hij straks gewoon zijn diploma halen.' Sinterklaas vond dat een prachtig plan en gaf Montinjakkio meteen opdracht om voor iedereen diezelfde avond Spaanse boe renkool te bereiden. Die avond zaten alle Pieten en Hulppieten te smullen van een bord Spaanse boerenkool. En wie had het eerst zijn bord leeg? Precies, Annickio! Op deze manier vond hij boe renkool maar wat lekker. Nu kon Annickio zich net als alle andere Pieten weer verheugen op de reis naar Nederland. En als Annickio het komende Sinterklaasfeest goed zijn best doet, krijgt hij vast en zeker zijn diploma. En als je vader of moeder Spaanse boerenkool maakt, wie weet komt Annickio dan wel op de geur af en dan kun je hem met eigen ogen zien. Lijkt je dat geen leulc idee? Cabaretier Bavo Galama is vader van drie kinderen. Bavo vertelt ze een zelf- verzonnen sprookje over het gerecht dat op tafel komt en tien tegen een dat de maaltijd er dan met smaak ingaat! Fotografie Renee Frinking (portret) Henk Brandsen (gerecht) kok Korrie Brandt illustratie Bart van Leeuwen 130 AllerHande 11-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 130