'Wij hebben een voedselcultuur' eetcultuur, jullie een 'Mijn voorkeur? Zure haring met aardappels' grenzeloos lekker Gert Noppen werd in 1975 geboren in het Belgische plaatsje Leut en woont nu in Meeswijk, op tien kilometer afstand van de grens met Nederland. Sinds twee jaar werkt hij als communicatie-adviseur in Maastricht. Waar eet je het liefst? 'In Belgie, bij mijn moeder. Zij heeft gouden handen en werkt zuiver op haar gevoel. Ze is erg goed in de Vlaamse boerenkost, zoals wortelstamppot of mijn favoriet: stamppot van groene kool. Met gerookte spekblokjes erdoor. Maar mijn voorkeur gaat eigenlijk nog meer uit naar zure haring met gekookte aardap pels, waaronder sperziebonen zijn meegekookt. Het geheel overdekt met een witte-ajuinensaus (uien red.). Het is vooral de combinatie van de koude haring met het extreem warme van de aardappels en de bonen die het zo lekker maakt.' Wat valt je op in Nederland? 'Het peper- en zoutvaatje op tafel. In Belgie zou je daar- mee de kok beledigen, want hij moet in staat zijn de maaltijd zo te bereiden dat er geen enkele toevoeging meer noodzakelijk is. Je mag er zelfs niet om vragen. Wat wij 00k niet hebben is satesaus en pindakaas. Jullie hebben duidelijk een orientaalse binding.' Zijn er dingen in Nederland die je erg lekker vindt? 'Jawel, ik stop in Belgie wel eens bij de GB, dat is de Belgische Albert Heijn, om twee Hollandse maatjes te halen. Ik laat er ajuintjes op kappen, en die eet ik snel op, zo op de parking. Als ik in Amsterdam kom, ga ik 00k altijd even een haring eten. Zo aan een kraarn, dat heb je bij ons niet. Uiteraard hebben jullie lekkere kaas, maar 00k de Belgische kazen mogen er wezen. A1 weten weinig Belgen dat wij zo'n rijke 'kaasplank' hebben.' Wat is karakteristiek voor de Belgische keuken? 'In Belgie is uit eten gaan een deel van de Belgische cultuur. Niet altijd haute cuisine, maar je gewoon even laten verwennen. Maar zelfs hier in het Maastrichtse kun je na negen uur in bijna geen enkel restaurant meer terecht. Erg frappant en best vervelend. Bij ons begin je dan pas. Wij hebben een eetcultuur, jullie een voedselcultuur. Dat merk je 00k aan de bediening. Bij ons lijkt het soms wel of de ober bij je aan tafel zou willen zitten, uit puur enthousiasme voor wat er ligt. Je voelt die man zijn passie voor wat je straks gaat nuttigen.' Wat is een karakteristiek Belgisch gerecht? Paling in t groen bijvoorbeeld. Van oorsprong een Brussels gerecht. Ik at het voor de eerste keer toen ik twaalf was. Ik dacht: Het lijken wel wormen en het is nog lekker 00k! Ik heb er sindsdien altijd een voorkeur voor gehad. Je maakt het met paling, zuring, spinazie, witte wijn, tijm, laurier- poeder, verse gehakte peterselie, salie en dragon. Op het laatst doe je eierdooier bij de saus en serveer je het met Citroen'. Tekst en fotografie Philip Mechanicus AllerHande n-2000 129

Allerhande | 2000 | | pagina 129