Zoveel soorten, zoveel mogelijkheden Waar komt kalkoen vandaan? Fluweelzachte roomsauzen, krui- dige specerijenmengsels, zoet- zure marinades en fruitige vullin- gen: de kalkoen past zich uitste- kend aan. Nog een aantrekkelijke eigenschap van kalkoenvlees is dat het zo mager is. Tegelijkertijd is deze eigenschap de reden dat het vlees snel de neiging heeft om tijdens de bereiding droog en taai te worden. Dit lean worden tegen- gegaan door het vlees bijvoor- beeld eerst een half uurtje te marineren in wat citroensap met olie of in een andere marinade waarin veel zuur zit. Net als bij kippenvlees zorgen de zuren ervoor dat het magere vlees lek- ker sappig en mals blijft. In roer- bakgerechten drogen de reepjes kalkoenvlees niet uit wanneer de olie in de wok dampend heet is en de reepjes kalkoen maar heel kort worden geroerbakt. Het beste is om het vlees even uit de pan te nemen wanneer de overige ingredienten worden roergebak- ken. Bij het braden of grillen van kalkoen is het belangrijk het vlees tijdens de bereiding veelvul- dig te bedruipen. Kalkoen heeft van nature een vrij neutrale smaak. In principe kunt u er zowel witte, rode als rosewij- nen bij schenken. Bij de salade met kalkoenmedaillons in een romige tomaat-dragonsaus is een droge, maar zacht smakende De eerste Europeanen die kalkoenvlees aten waren waarschijn- lijk de Spanjaarden. Begin i6de eeuw veroverden zij namelijk het land waar de kalkoen zijn oorsprong vindt: Mexico. De con- quistadores namen de beesten mee naar Spanje, waarvandaan ze over de rest van Europa zijn verspreid. Onduidelijk is hoe de kalkoen vervolgens in Noord-Amerika terecht is gekomen. Daar is de kalkoen al sinds het begin van de i7de eeuw onlosmakelijk verbonden met het dankfeest Thanksgiving. Met gebraden kal koen en cranberry's wordt op deze dag in november elk jaar weer de eerste geslaagde oogst van de Engelse Pilgrim Fathers in het nieuwe land herdacht en gevierd. De meningen lopen uiteen of de Pilgrim Fathers de kalkoen hadden meegenomen vanuit hun vaderland of dat er ten tijde van hun komst in Noord-Amerika al kalkoenen aanwezig waren. In ieder geval vond de feestelijk gebraden Thanksgiving-kalkoen al snel zijn weg naar Engeland, waar hij het traditionele kerstgebraad werd. Welke wijn drinken we erbij? 110 AllerHande 11-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 110