staan veel fruitige geuren en sma- ken. De wijnen zijn maar kort in contact met de kleurstofrijke schil geweest en blijven daardoor licht van ldeur. Ze bevatten nau- welijks tannine en zijn dan ook niet bedoeld om te bewaren. Sommige wijnmakers kiezen voor een andere methode met onge- veer hetzelfde resultaat. Zij laten de druiven kort en bij een lage temperatuur vergisten. Op deze manier worden ook witte pri- meurwijnen gemaakt. meurs gemaakt en Tavel levert een rose nouveau. De meeste novello's komen uit het noorden van Italie. De 'heuriger' is de Oostenrijkse primeur. De pri- meurs van het zuidelijk halfrond verschijnen wanneer het daar najaar is op de markt, ongeveer in mei. Koel geschonlcen, op zo'n 14 a 15 graden Celsius, en binnen drie a vier maanden na de oogst gedron- ken, komen de primeurwijnen het beste tot hun recht. Omdat ze makkelijk drinken, zijn het ideale feestwijnen. Een rode primeur doet 't heel goed bij een buffet met vleeswaren, pates, (koude) kip en salades. Stulcje kaas erbij? Kies tuinkruidenkaas, geitenkaas, jonge Edam, feta of roomlcaas. Een witte primeur is heerlijk bij antipasti, jonge geitenkaas, kaas- koekjes en amandelen. Primeurs! Feestwijnen Hoewel de Beaujolais de 'vins nouveaux' bekend hebben gemaakt, komen er talloze pri meurs uit andere Franse gebieden zoals de Cotes du Rhone, Cotes du Ventoux, Touraine en Languedoc. In onder andere Macon en het Franse zuiden worden witte pri- ine des Grands Pi beaujolais Prime BEAl'JOLAIS-1 PRIME Tekst Magda van der Rijst fotografie Stone, Benelux Press Beaujolais Nouveau, Lichte, soepele frisfruitige wijn met een helderrode kleur. Beaujolais Villages Nouveau, Een Villages bevat wat meer alcohol dan de Beaujolais zonder die aanduiding. Door dat hogere alcoholgehalte is hij iets voller en krach- tiger, maar het blijft een elegante, fruitige wijn. Cotes du Rhone Nouveau, Heeft weinig tannine en veel fruit, met de voor de Cotes du Rhone ken- merkende kruidigheid. Daardoor is hij al zeer jong drinkbaar.

Allerhande | 2000 | | pagina 103