De Beaujolais heeft de primeurwijnen bekendgemaakt. Evengoed kan zo'n wijn ook uit een andere Franse streek of een ander land komen. Elke primeur heeft z'n eigen stijl, maar een ding hebben ze gemeen: het zijn altijd lichte, frisse, fruitige wijnen, bedoeld om jong te drinken. Een primeur of vin nouveau is de eerste wijn van de nieuwe oogst. A1 zolang er wijn wordt gemaakt, is het feest als de eerste wijn gedronken kan worden. Dat feest met de jonge wijnen werd van oudsher vooral in de her- komstgebieden gevierd. De oogst was binnen, het werk gedaan en de eerste wijn die dan in decem- ber op de markt kwam, gaf een grove indruk of het een goed, matig of slecht jaar zou worden. In de jaren vijftig ontdekten de Parijse bistro's de charme van de primeurs. De frivole, lichte rode wijnen werden razend populair. Die trend bleef niet onopgemerkt en in de jaren zeventig werd de Beaujolais Primeur ook in het buitenland een begrip. Ook bij ons wordt de laatste twintig jaar de komst van de primeur vrolijk gevierd. De derde donderdag van november is het weer zo ver. Dan verschijnen in de winkels, cafes en restaurants opvallende span- doeken en vlaggen met het opschrift: Le Beaujolais Nouveau est arrive! Bereidingswijze De een noemt het een primeur, de ander een nouveau, in Italie heet het een novello en in Zuid- Afrilca eerste plulc: wat de naam ook is, het gaat steeds over de eer ste wijn van het jaar. In de Beaujolais mag die wijn volgens de Franse Wijnwet vanaf de derde donderdag van november op de markt worden gebracht, voor een 'vin de pays' is dat de derde don derdag van oktober. Pakweg zes a acht weken na de oogst zijn de pri meurwijnen op dronlc. Dat is snel want de meeste andere wijnen, zoals de 'gewone' Beaujolais, komen op z'n vroegst vanaf maart in de handel. Het geheim van de primeur zit 'm in de speciale bereidingswijze. In tegenstelling tot bij de traditione- le wijnbereiding worden de drui- ven niet gelcneusd. De hele tros wordt, met steel en al, voorzichtig in een vat gestort. Het vat wordt afgevuld met koolzuur zodat er geen zuurstof bij de draiven kan komen. Door het storten van de druiven, hoe voorzichtig dat ook gebeurt, en door het gewicht van het fruit zelf, barsten sommige druiven open. De gistcellen die op de schil zitten, brengen de omzet- ting van druivensuiker in alcohol heel langzaam op gang. Bij de druiven die heel gebleven zijn, vindt die vergisting binnen in de druif plaats. Na een paar dagen laat de wijnmaker het sap weg- vloeien en wordt de wijn verder volgens de traditionele methode gemaakt. Bij deze speciale wijnbe reiding, die (semi)maceration car- bonique wordt genoemd, ont- Proosten met frivole primeurs Een jaar wachten wordt beloond: de primeur kan weer gedronken worden! 102 AllerHande 11-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 102