'Als je wijn drinkt terwijl je kookt, proef je niet meer wat je maakt' kijkje in de keuken namelijk gek op lekker eten en drinken. Daarmee is zij opgegroeid. Als wijninko- per is zij ongeveer de helft van haar werktijd onderweg. Altijd op zoek naar nieuwe kwaliteitswijnen uit bekende en minder bekende wijnlanden als Hongarije, Griekenland, Uruguay en Maroklco. Vooral in het voor- en najaar zit zij in het vliegtuig wanneer wereld- wijd de nieuwe wijnen uit het fust komen. Gesterkt door verschillende cur- sussen spreekt zij intussen een behoor- lijk mondje 'vin, wine en vino'. Wijn met karakter Wijn moet je vooral proeven, weet zij, want alle druivenrassen smaken overal verschillend. Maar hoe divers ook: 'In iedere wijn lcun je het karakter van de mensen tut de streek terugvinden.' Als voorbeeld noemt zij het Zuid-Afrikaanse Swartland. 'Daar maken ze eerlijke wijn zonder pretentie, en zo gedragen de makers zich ook. Ze zijn heel 'down to earth' en nuchter. 's Avonds vlees rooste- ren op de 'braai en proost'. Verderop in de Kaapse Franschhoek praten ze een totaal andere wijntaal. In die hoek wonen afstammelingen van de Franse hugenoten. Of het daaraan ligt? De wijn- boeren zijn er in ieder geval veel voorko- mender. Ook hun wijn heeft meer raffi- nement. Je proeft er een vleugje bor deaux.' Over de Bordeaux, de meest ver- maarde wijngaard ter wereld, zegt Jacqueline: 'De vele gerenommeerde cha- teaus en grand cru's: ze geven de wijn- makers aanzien en soms ook poeha. Van al dat hooghartige gedoe moeten ze iets zuidelijker, in de Languedoc of Roussillon, niets hebben. De wijnboeren maken er gepassioneerd heerlijke rouges en blancs, waarover ze niet te moeilijk willen doen. Als het maar lekker is.' De borden en schalen zijn intussen leeg, de glazen vult Jacqueline nog eens aan. Omdat zij zo vaak onderweg is, schiet uitgebreid lcoken er geregeld bij in. Maar als ze de kans krijgt, pakt ze graag uit. Een goede voorbereiding is daarbij het halve werk. 'Ik ben erg geconcentreerd in de keuken. Vooral als ik een verfijnd gerecht maak. Dan moeten mijn gedach- ten niet afdwalen.' Tussendoor een slok- je wijn is uitgesloten. 'Als je drinkt ter wijl je kookt, proef je niet meer wat je maakt.' Veel van haar kookideeen haalt zij uit een kilo-dik naslagwerk: de Culinaria. 'Mijn kookbijbel met gerechten uit heel Europa.' Maar strikt de recepten volgen doet zij niet. 'Er zit van alles in mijn hoofd en dat combineer ik.' Het seizoen gebruikt zij daarbij als uitgangspunt. Maar soms kan dat ook een mooie fles uit de meterkast zijn. De witte mogen op 'Wijnen uit de nieuwe wijnwereld zijn dikwijls rijper en voller van smaak' adem komen in de wijnkoelkast. 'Als ze daar eenmaal in liggen, moeten ze van mij binnen twee weken open. Van te lang in de koelkast liggen kan een wijn kapot gaan.' Het valt niet altijd mee om een passend gerecht bij een wijn te vinden, weet Jacqueline. 'Vertrouw op enkele basisre- gels. Zoek zoveel mogelijk naar harmonie tussen de inhoud van je glas en je bord. Voile gerechten vragen veelal om voile wijnen, kruidige om kruidige en lichte om fris-droge.' De kleurencodes in het wijnschap van Albert Heijn kunnen daar bij helpen; hoe donkerder de kleur, hoe voller de smaak. 'Heb je iets meer kennis, dan lcun je gaan experimenteren. Zo 'zwemt' vis niet altijd het lekkerst in witte wijn. Ook in een beaujolais of rode loire voelt die zich op zijn gemak. Afhankelijk van de saus en bereidingswij- ze kun je ook kiezen voor een lichte rhone. Bepalend is hoeveel geweld je op een salade, stukje vlees of vis afstuurt.' En dan zet Jacqueline het toetje op tafel. Handperen gestoofd in vanille, met vanil- le-ijs en een randje frambozencoulis. Erbij serveert zij een dessertwijn. 'Pure verwennerij,' zegt ze verlekkerd. 'Een glas Muscat de Lunel of een mooie Sauternes: een feestelijker afsluiter kan een diner zich niet voorstellen.' Productie Taverne Agency tekst Cor Hospes fotografie Mirjam Bleeker styling Jet Krings AllerHande 10-2000 99

Allerhande | 2000 | | pagina 99