Mosterd is een klassieker. Al vanaf de oud- heid geeft mosterd meer smaak aan de maaltijd. Hoe mosterd in de keuken van pas komt, ziet u op deze bladzijden! Het woord mosterd is afkomstig van 'mustum', Latijn voor drui- vensap. Mosterd wordt gemaakt van gemalen of gekneusde mosterd- zaadjes, die samen met een vloei- stof tot een pasta worden ver- mengd. Als vloeistof wordt meestal gebruik gemaakt van water, drui- vensap of azijn. Vervolgens wordt mosterd op smaak gebracht met kruiden en specerijen. De scherpe smaak van mosterd wordt veroor- zaakt door de mosterdolie, die bij het kneuzen van de mosterdzaden vrijkomt. Deze etherische olie is behoorlijk krachtig. Al van oudsher wordt mosterdzaad daarom ook gebruikt als medicijn, bijvoorbeeld tegen kiespijn en als smeersel tegen kwaaltjes en pijnen. Mosterdzaad Grof of fijn, pittig of mild, of met toevoeging van kruiden: ieder heeft zijn eigen favoriete mosterd. De karakteristieke smaak van de mos terd wordt bepaald door de soort mosterdzaad en de structuur. Zwart en bruin mosterdzaad is pikant en kruidig van smaak. Wit of geel mos terdzaad is niet zo kruidig, maar wel scherp van smaak. Vaak wordt voor mosterd een mengeling van mosterdzaad gebruikt. Grove mosterd is minder pittig dan gladde mosterd. Een heel bekende gladde mosterd is de Franse Dijon- mosterd, waarvoor uitsluitend zwart en bruin mosterdzaad wordt gebruikt. Het mosterdzaad wordt vermengd met druivenmost of wijn. Ook in Nederland wordt al eeuwen mosterd gemaakt. Bekend is de donkergele Groninger mos terd en de lichtgele Zaanse mos terd. Nederlandse mosterd wordt gemaakt met (wijn)azijn. De smaak is vaak vrij scherp. Verder zijn er mosterdsauzen te koop. Deze zijn milder van smaak. Mosterd bij de maaltijd AllerHande 10-2000 81

Allerhande | 2000 | | pagina 81