paddestoelen. A1 in het zeven- tiende-eeuwse Frankrijk, in de streek rond Parijs, ontdekte men hoe goed paddestoelen gedijen in grotten. Schimmeldraden Zoals alle paddestoelen ont- staan grotchampignons uit spo- ren. Gekiemde sporen groeien vervolgens uit tot schimmeldra den (het zogenaamde 'myceli um'). Men kweekt de champig nons in lange bakken gevuld met natuurlijke, gepasteuriseer- de compost van paardenmest en stro. Het hele groeiproces duurt drie a vier maanden. Grotchampignons worden stulc voor stuk met de hand geplukt. Daarbij laat men het voetje onderaan de steel intact, waar- door ze iets langer houdbaar zijn dan gewone champignons. Na aankoop moet u de grot champignons het liefst zo snel mogelijk bereiden. Eventueel zijn ze een a twee dagen houd baar in de koelkast. Champig nons leveren naast een behoor- lijke dosis ijzer ook wat vitami- ne C en slechts 16 kilocalorieen per 100 gram. Wat culinaire toepassingen betreft zijn de mogelijkheden eindeloos. Bakken, stoven, gril- len of roerbakken zijn geliefde bereidingswijzen. U kunt de champignons vullen en in de oven bakken, frituren met een beslaglaagje, of verwerken in warme en koude salades, soe- pen, sauzen, ragouts en stoof- gerechten. Gebakken of gegril- de champignons smaken nog lekkerder met een vleugje knoflook >- EN VERDER VOLOP VERKRIJGBAAR de smaak van het seizoen TO B E Wie geniet er niet van die heer- lijk zoetsappige handperen? In de herfst zijn er heel wat soor- ten, ieder met een eigen smaak en allemaal uit eigen land. De eerste handpeer die verschijnt is de Triomphe de Vienne, later in het seizoen kunt u ook genieten van de Doyenne du Cornice en de Conference. Stoofpeertjes zijn heerlijk in portsaus of als dessert met roomijs. Gerechten metstoofpe- ren zijn typisch Hollands. U hebt nu de keus uit de prachtig rood- kokende Gieser Wildeman-peer- tjes en Saint Remy. Nederland is een appelland: we eten ruim twintig kilo appels per persoon per jaar. De Hollandse appeloogst is op dit moment in voile gang met diverse rassen, varierend van knapperig friszuur tot zacht- zoet: zo is er de Cox's Orange, Goudrenet, Jonagold, Golden Delicious en Elstar.Van de Elstarappel is ook een biologi- sche variant verkrijgbaar. In oktobervindt u aardappels van de zogenaamde 'late rassen' in de schappen. In Nederland worden zo'n tachtig tafelaard- appelrassen geteeld. Er zijn grofweg drie types: vastkokend (ook biologisch), kruimigen zeer kruimig. Aardappels bevatten geen vet en zijn rijk aan zetmeel, voedingsvezels en vitamine C. AllerHande 10-2000 7

Allerhande | 2000 | | pagina 7