Het geheim blijft in de familie Dat zorgt voor een subtiele smaak.' Ook het gebruik van eieren is bepalend voor de kwaliteit van de pasta. 'In Italie bestaat er een wet waarin staat dat je pasta pas eierpasta mag noemen, wan- neer het deeg voor tenminste vijftien pro- cent uit eieren bestaat', vertelt Lino. 'In al onze eierpasta zit 28 procent eieren. Dat zorgt voor de goudgele kleur en de voile smaak.' Lege koelcellen Een rondleiding door het bedrijf leert dat Lo Scoiattolo zeer zorgvuldig te werk gaat bij de selectie en verwerking van de ingredienten. Alle grondstoffen komen uit de regio waar het product van ouds- her wordt gekweelct of gemaakt. Basilicum uit Liguria. Pecorino-kaas uit Rome. En Parmigiano Reggiano, het neusje van de zalm onder de parmezaan- se kazen. Na aankomst worden de ingre dienten aan een nauwgezette kwaliteits- controle onderworpen en op lijsten gere- gistreerd. De enorrne koelcellen, met voor elk product de ideale temperatuur, zijn maar voor een klein deel gevuld. 'We verwerken bijna alle grondstoffen in de- zelfde week als we ze binnen krijgen. Zo weten we zeker dat alles vers is,' legt Guiseppe uit. 'Bovendien maken we de vullingen voor de pasta in kleine hoe- veelheden tegelijk, zodat de verhoudin- gen beter gecontroleerd kunnen worden en de smaak zorgvuldig wordt bewaakt.' Pastamachine In de productieruimte staan twee uit de kluiten gewassen pastamachines. De toe- voer van de juiste hoeveelheden meel, eieren en water voor het deeg is compu- tergestuurd, maar gebeurt onder het toe ziend oog van een productiemedewerker. Het deeg wordt machinaal gekneed en in eerste instantie uitgerold tot een lap van een kleine centimeter dik, die stevig en glad aanvoelt. Afhankelijk van de pasta wordt de lap deeg nogmaals uitgerold tot de gewenste dikte. Wanneer het kwetsba- re deeg onverwacht scheurt, klinkt er een alarm boven het geronk van de machines uit en komt een medewerker aangesneld om de kink in de kabel te her- stellen. Dan wordt de lap in de gewenste vorm gesneden en gevuld. Weggesneden stukjes deeg gaan op de lopende band weer terug naar de kneedbak. De pasta wordt verwarmd in een 'stoomtunnel', waar waterdamp van honderd graden Celcius doorheen wordt gespoten. In een droogkast onttrelct warme lucht voldoen- de vocht aan de pasta om nog enige tijd houdbaar te blijven. Tenslotte gaan de maccheroni's, tortelloni's of fusilli's naar de gloednieuwe verpakkingsmachines, die door de toenemende vraag noodzake- lijk waren geworden. Sauzen Lo Scoiattolo levert in Italie ook aan veel delicatessenwinkels. 'Iedere pasta heeft zijn eigen saus', vertelt 'mamma' Ebe later aan tafel. 'De structuur van de pasta en de saus moeten goed op elkaar zijn afgestemd. Zo kan penne bijvoorbeeld met een dunne saus gegeten worden, omdat de ribbels in het oppervlak ervoor zorgen dat de smaak van de saus zich aan de pasta hecht.' De gevulde pastasoorten zijn relatief nieuw. Daardoor staat de combinatie met een bepaalde saussoort niet per se vast. Hier kan de kok zich uit- leven zonder tegen de culinair gevoelige schenen van de Italianen te schoppen. 'Hoe uitgesprokener de pasta, hoe een- voudiger de saus,' raadt Ebe aan. 'Maar je kunt het natuurlijk zo ingewikkeld maken als je zelf wilt,' zegt ze lachend. Het deeg wordt gemaakt onder het toeziend oog van een productiemedewerker. Tekst Annelies Roon fotografie Jeroen Dietz 66 AllerHande 10-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 66