'In Toscane rozemarijn maken salie en de dienst uit' Een van mijn favoriete kruiden is rozemarijn. Samen met salie maakt het in Toscane, waar ik een jaar woonde, de dienst uit. Rozemarijn is een krachtig kruid, dat een gerecht helemaal kan parfumeren. Klassiek is het besteken van een lamsbout met plukjes rozemarijn en reepjes knoflook. Maar een paar takjes fijngehak- te blaadjes smaken ook heerlijk in een sudderge- recht van rund- of lams- vlees. Ik zou niet weten wat ik moest doen zonder een goed mes. Als ik op reis ga, neem ik mijn eigen messen mee, omdat je in vakantiehuizen of bij ken- nissen - ik kook graag bij anderen - steevast ramp- zalig materiaal vindt. En natuurlijk hoort er een aanzetstaal bij. Daarmee zorg je dat een mes min der snel bot wordt. In Italie begint elk stoof- gerecht met odori, een In Italie is pasta geen hoofdgerecht, want daama komt er altijd een stukje vlees of vis met groente op tafel. Pasta is de glorie van de Italiaanse kookkunst en je zou kunnen zeggen dat iedereen er dan ook 'eer aan bewijst'. Geen denken aan, bijvoorbeeld, dat je de deegwaar in het kokende water doet als nog niet iedereen aan tafel zit. Een paar seconden te lang gekookt en het gerecht is mislukt! Italianen wach- ten daarom niet op elkaar als de borden verschijnen. Een bekend gezegde luidt dan ook: 'de gasten wach- ten op de pasta, de pasta niet op de gasten!' mengsel van fijngehakte ui, wortel en bleekselderij dat in olijfolie gefruit wordt en een heerlijke, geurige basis vormt. Vandaar de naam, want 'odori' betekent 'geuren'. Pas daama gaat er vlees in de pan, en vaak wat gepu- reerde tomaat. Een van mijn favoriete antipasti is gele paprika met ansjovis. Een platge- drukt teentje knoflook ffuiten in wat olijfolie, dan vier of vijf ansjovisfilets erbij, die je uit elkaar laat vallen. Een eetlepel melk in de pan, plus drie gele paprika's in repen. Laat dat zachtjes smoren tot het zacht is, wat ongeveer drie kwartier duurt. Lauw geserveerd verbaast het iedereen, ook de ansjovis- haters. De zoete smaak van de paprika's brengt het pit- tige van de visjes helemaal in evenwicht. Heerlijk! Ik was blij verrast om te zien dat Albert Heijn deze winter met ongefilterde olijfolie kwam. Zo'n olie is niet alleen heerlijk over de c sla, maar vooral ook op jf warm geroosterd brood. J Maaltijdsoepen, vooral met 5 bonen, krijgen een verruk- s lcelijk accent door er aan tafel een straaltje olijfolie op te gieten. iTAllAAMf [e keukengeheimen Culinair journalist en Frankrijk- en Italieliefhebber Onno H. Kleyn (43) besloot na een opleiding klassieke zang zijn passie voor gastronomie en wijn de voorrang te geven boven de muziek. Sindsdien publiceert hij boeken en schrijft hij voor diverse bladen en kranten. Ook werkte hij mee aan de boeken uit de Streekkeukenreeks van Albert Heijn. AllerHande 10-2000 6i Rozemarijn Geslepen messen Lekkere 'odori' Pasta wacht niet Favoriete antipasti Ongefilterde olijfolie U ro

Allerhande | 2000 | | pagina 61