W mayonaise is romig en vol van smaak, maar toch ook fris' MuY/Zuu" Zomaar je vinger door een mayonaisepot halen, dat doe je niet. Of wel? De proevers ontwijken de vraag, maar al snel is duidelijk dat over mayonaise menig culi- naire discussie wordt gevoerd. Bij Nicole thuis botsen twee patatculturen. Nicole houdt van friszurige Belgische mayonaise, terwijl haar Belgische vriend Koen plat gaat voor Hollandse fritessaus: 'Een heet hangijzer. We hebben allebei onze eigen pot. Ik val nu eenmaal op Belgische dingen en hij op Nederlandse.' Bjom woont in Monique 'De ideale een studentenhuis' met een aantal groot- verbruikers: 'We smeren het overal op. Maar alleen echte mayonaise, fritessaus komt er niet in.' Monique kan intens genieten van mayonaise: 'Bij frietjes en gebakken aardappels, heerlijk.' Mark is kok en grootverbruiker uit professie: 'Maar ook wel omdat ik het zelf zo lekker vind.' Annemarie is meer van de salades. En als het zo uitkomt wil ze daar best fritessaus doorheen doen, maar het liefst toch echte mayonaise: 'En dan heel veel.' Kleur Maar wat geeft mayonaise dat bijzondere karakter? Ine is duidelijk: 'Het maakt wat je eet net even wat smeu- iger. Mayonaise accentueert het gerecht dat je eet.' En Bjom heeft geconstateerd dat bijvoorbeeld komkommer ineens lekker wordt met mayonaise. De kleur van de mayonaise is belangrijk. Volgens de meesten moet hij er lekker geel uitzien. 'Maar,' weet Mark, 'dat betekent wel dat de mayonaise ook vetter is.' Het zal de proevers van- daag een zorg zijn. Want nu moeten ze mayonaise proe ven, een beter excuus kun je je niet wensen. Terwijl de ffiteuse pruttelt, komen de potjes die gevuld zijn met de mayonaise voor de blinde proeverij op tafel. Besloten wordt om de volgende proefcriteria aan te houden: geur, romigheid, zuur-, fris- en zoetgehalte, vettigheid, voile smaak en de 'gladheid'. De proevers betrappen zichzelf op een automatische handeling: patatje door de mayo en hup: in een keer in de mond. Zo kun je het mondgevoel wel beoordelen, maar zaken als de geur en vetheid zijn dan moeilijker te doorgronden. Annemarie ruikt daarom eerst aandach- tig aan de mayonaise en beldjkt de structuur. Mark is meer het type 'grote halen, snel thuis'. In rap tempo ver- orbert hij flinke hoeveelheden patat met mayonaise. De proevers benadrukken na het proeven dat het vooral om de combinatie patat-mayonaise gaat. Bjom: 'Dat is wat ik beoordeeld heb: hoe smaakt deze mayonaise op patat? Ik denk dat er een heel andere uitslag was geweest, als we de mayonaise op komkommer hadden geproefd.' Smaakverschil Bij Ine bleek in de blinde proeverij de AH Mayonaise vooral in de smaak te vallen. Bjorn likt de vingers af bij Gouda's Glorie, net als Monique: 'Heel vol en romig, pre- cies wat ik in mayonaise zoek. Goed in balans.' Annemarie beaamt dat laatste: 'Hij is niet te uitgespro- ken, er is geen element dat overheerst.' De Yofresh van Calve bevalt Annemarie ook wel: 'Heel apart, een beetje zurig. Dat maakt hem lekker fris.' Bij Mark blijlct de Calve mayonaise favoriet te zijn: 'Lekker romig, niet te zuur. En gek genoeg vond ik hem ook kruidig smaken.' Mark houdt niet zo van zoet, daarom vond hij de AH Mayo met yoghurt ook erg lekker: 'Ik hield een prettig gevoel aan de smaak over.' Remia valt bij de proevers wat minder goed in de smaak: de geur is licht azijnig, wat de smaak bei'nvloedt. Nicole blijkt tot haar eigen verrassing Euro Shopper als een topper te hebben aan- gemerkt: 'Goede kleur, voile smaak, intenser dan de meeste andere mayonaises.' Het is niet bepaald de may onaise die beantwoordt aan haar voorkeur voor Belgische mayo: De geur was voor mij heel bepalend. Die was goed, net als de kleur. Misschien houd ik dan toch meer van zoet?' Opvallend is dat het vetgehalte nauwelijks onderscheid in smaak teweegbrengt. Euro Shopper heeft bijvoor beeld 80 procent vet, terwijl Calve Yofresh maar 25 pro- cent heeft. Ook opvallend: de proevers halen de olijf mayonaise er niet uit als een bijzondere smaak. 'Een gewone smaakvolle mayonaise,' zo luidt de mening. Bjom is verrast over de uitslag: 'Ik kan blijkbaar veel lek- kerder eten dan ik nu thuis doe. Mijn favoriete merk heb ik pas op de vijfde plek staan. Maar eigenlijk heb je hele- maal geen mayonaise nodig als de frites goed is. Nou ja, eh... soms.' m •txLy&Miil*1 AH Mayonaise Romig met een licht zoetzure smaak. U(/<< Vanhurt AH Mayonaise met yoghurt Een friszoete smaak, niet vet of romig. AH Olijfmayonaise Gemiddeid romig, eerder fris dan zoet. Olijfolie is moeilijk te proeven. Euro Shopper Zaanse mayonaise Zeer romig, met een ouderwets voile smaak. 46 AllerHande 10-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 46