'Eerst het gerecht, dan de wijn. Andersom werken is heel moeilijk' Hans Verbeek (links) en Igor Sens serveren vijf avonden per week verrassingsmenu's met bijpassende wijnen in hun restaurant De Utrechtsedwarstafel in Amster dam. Gastheersommelier Hans Verbeek: 'Igor kookt tamelijk basic. Bij hem draait alles om de kwaliteit van de ingredien- ten. Omdat wij geen menu- kaart hebben, kan hij vrij experimenteren en dus zijn de gerechten elke dag anders. Daarom loop ik altijd alles door. Als ik een gerecht proef, registreer ik - meestal zonder daar te diep bij na te denken - het zoet-, zuur-, zout- en bit- tergehalte. Ook let ik erop of het gerecht een filmend of strak gevoel in de rnond ach- terlaat. Ik weet dan welk type wijn ik erbij kan zetten. Van dat type open ik pakweg drie verschillende flessen en test ik welke van de drie er het mooist bij past. De beste com- binatie wordt die avond geser- veerd. Dat zou je thuis ook kunnen doen. Bij een gerecht wat je vaker klaarmaakt, kun je steeds een andere wijn drin- ken. Uiteindelijk weet je welke het beste gaat. Door telkens te proeven, stuit ik vaak op ver- rassingen. Laatst had Igor als dessert een abrikozenterrine gemaakt waarin zoet, zuur en de smaak van heel rijp fruit voorkwamen. In eerste instan- tie dacht ik dat een zoete des- sertwijn het er goed bij zou doen, maar op mijn gevoel pakte ik er ook een bloemige gewlirztraminer uit de Elzas bijDat bleek een topcombina- tie te zijn. Het is een kwestie van doen, proeven en durven. Bedenk altijd eerst hoe het gerecht in elkaar zit, zowel wat betreft smaakmakerls) als structuur, en kies daar dan de wijn bij.' Restaurateur Hans Verbeek: i 34 AllerHande 10-2000

Allerhande | 2000 | | pagina 34