Betalen met Air Miles franse wijnen Hoe kiest u een lekkere wijn bij het eten? r^H£RlT!ERS A. DE ^"CTAlRts A POME«0t 1 Tijdens de jaarlijkse wijnmarkt bij Albert Heijn, van 2 tot en met 15 oktober, '"™g v kurvt; u enkele top-bordeaux deels betalen met Air Miles. In de winkel staat bij deze wijn de normale prijs in guldens aangegeven en de alternatieve betaalwijze, waar- bij u de wijn voor een aantal Air Miles plus een resterend bedrag in guldens koopt. Uw voorkeur voor een bepaald type wijn en de smaak, structuur en de kracht van het gerecht zetten u op het spoor van ideale wijn-spijscombinaties. Deze stap- pen geven houvast bij de selectie. O Stel vast wat voor gevoel het gerecht in de mond achterlaat. Een salade met garnalen en een friszure dressing geeft bijvoorbeeld een zoge- naamd strak gevoel in de mond; een gar- nalencocktail met een romige saus laat een filmend gevoel achter. (Zie voor een omschrijving de woordenlijst op biz. 35.) 0 Bepaal de kenmerkende smaakfactor. Een salade is vaak fris, terwijl je bij een pate eerder van een rijpe smaak spreekt. B Hoe krachtig is de smaak van het gerecht? Cepocheerde kipfilet is strak, fris en fijn van smaak. Braadt u een hele kip met sjalotjes, rozemarijn en paddestoelen, dan verschuift de structuur van strak naar filmend en de smaak van fris naar rijp, wat het gerecht meer kracht geeft. Is het gerecht eenvoudig of complex? Onder complexiteit worden de smaak- nuances verstaan die in zowel gerechten als wijnen kunnen voorkomen. Bijvoor beeld een boerenbelegenkaas waarin romigheid, zout, zuivel- en nootachtige aroma's gecombineerd kunnen zijn. 0 Smaakfactoren bepaald? Kies dan een wijn met dezelfde kenmerken. Dus: strak bij strak: bijvoorbeeld sauvignon, rode bordeaux filmend bij filmend: bijvoorbeeld chardonnay, merlot uit California fris bij fris.-bijvoorbeeld riesling, beaujolais rijp bij rijp: bijvoorbeeld gewiirztraminer, rioja reserva kracht bij kracht, bijvoorbeeld chardonnay uit Zuid-Afrika complex bij complex, bijvoorbeeld witte bourgogn Het wijncoderingssysteem van Albert Heijn geeft van elke wijn in het assortiment een omschrijving, zodat u weet in welke richting u het kunt zoeken. AllerHande 10-2000 33

Allerhande | 2000 | | pagina 33