franse wij Wildbouillon met fijne groenten groenten geven een bijzonder accent aan de bouillon Gastheer-sommelier Stan Roelofsma: 'De kracht van het gerecht is mijn leidraad' ALL A1 Bij ons is een rode-wijn- saus een rode-wijnsaus en niet iets waarin mogelijk een scheutje wijn zit,' zegt gastheer-sommelier Stan Roelofsma (links) van het Haagse restaurant Calla's. Marcel (van der Kleijn, eige- naar en chef-kok, red.) is voorstander van de pure, drie-componentenkeuken. 'Dat betekent: vlees of vis, saus en het (groente)gami- tuur. Niet duizend-en-een smalcen op je bord; wel basale en daardoor eerlijke gerechten. De saus is vaak een belangrijke smaakma- ker en ook daarop richt ik me bij de wijnkeuze. Veel mensen gaan uit van het soort vlees of de vis, maar doorgaans heeft de saus meer invloed op de wijn. Voor mij is de kracht van het gerecht de leidraad bij de selectie. Hoe lcrachtiger het gerecht, hoe steviger en smaakvoller de wijn moet zijn. Ik vergelijk het combineren van wijnen en spijzen soms met leren schrijven. Je moet eerst het alfabet ken- nen, voordat je het woord kunt vormen. Zo is het in mijn vale ook. Je moet de lceuken en het wijnaanbod kennen om tot ideale com- binaties te komen. Door te proeven kom je erachter wat goed samengaat en houd je de ontwikkelingen in de gaten. Ik verwacht dat de lcomende tijd de frisse chardonnays uit Chili en de rijlce rode wijnen uit Ar- gentinie in populariteit zul- len toenemen, dat nieuwe Spaanse gebieden opko- men, en wijnen uit de Bordeaux en Bourgogne weer meer aandacht zullen krijgen.' AllerHande 10-2000 31

Allerhande | 2000 | | pagina 31