franse wijnen] Bewaarwijnen Serveren en decanteren Meer dan negentig procent van de wijnen die in de wereld gemaakt worden, zijn bedoeld om binnen twee jaar na botte- ling te drinken. Bij grand cru's en cru bourgeois-wijnen ligt dat anders. Van enkele jaren rust worden deze topwijnen beter.Tenminste, als ze op een goede plaats mogen rusten. Een goede plaats is een rusti- ge, donkere ruimte met een constante temperatuur die ergens tussen de 10 en 14 °C ligt. Bewaar de flessen liggend, zodat de kurk vochtig blijft. Classe. Op het etiket wordt (bijna) altijd vermeld dat het om een grand cru gaat, maar of de wijn in de vijfde of bijvoorbeeld de tweede klasse thuishoort, leest u niet. De aanduiding grand cru zegt genoeg. Sinds 1855 is er nauwelijks iets veran- derd aan de lijst van grand cru's. Van toevoegingen is al helemaal geen sprake. Dat zinde de niet-geclassificeerde kwali- teitshuizen geenszins. De eigenaren hiervan stelden een eigen classificatie op: de cru bourgeois. En Saint-Emilion heeft een geheel eigen grand cru-classi- ficatie. Er zijn zelfs cru bourgeois-wij nen die de kwaliteit van een grand cru overstijgen! Zowel grand cru's als cru's bourgeois kunnen uitsluitend gemaalct worden van hoogwaardige druiven die in bepaal- de, uiterst nauwkeurig omschreven wijn- gaarden mogen groeien. De producenten van grand cru's en cru's bourgeois hebben een naam hoog te hou- den. De wijngaard wordt gekoesterd, er wordt nauwkeurig gesnoeid en zorgvul- dig met de hand geoogst. Niet zelden gaat men twee a drie keer door de wijn gaard 0111 steeds alleen de rijpe druiven te plukken. Een arbeidsintensieve en dure manier van oogsten. Een enkele keer komt er een chateau negatief in de publi- citeit, maar over het algemeen is de kwa liteit heel goed en betrouwbaar. De pro- ductie van deze hooggekwalificeerde wijnen is beperkt en dat maakt de wijnen prijzig. Bewaart u uw wijnen op een koele plaats? Laat de wijn dan voordat u hem gaat schenken op temperatuur komen. Zet de fles enkele uren rechtop in een kamer waar het niet warm is. De ideale serveertempera- tuur voor de genoemde bordeaux ligt rond de 17 °C. In oudere wijnen kan bezinksel zitten. Om te verhinderen dat de korrelige, lichtbittere droe- sem in het glas terechtkomt, is het aan te raden de wijn te decanteren. Zet de fles voordat u gaat decanteren 24 uur rechtop zodat het bezinksel de tijd heeft om naar de bodem te zakken. Schenk de wijn heel voorzichtig vanuit de fles in een schone (geurloze!) karaf. Houd de fles tijdens het schen ken voor een kaars of andere licht- bron, zodat u kunt zien wanneer het bezinksel de schouder (net onder de hals) van de fles bereikt. Dat is het moment om te stoppen met schenken. M Zowel blauwe als rode druiven geven blank sap. Rode wijn is altijd afkomstig van blauwe druiven, witte wijn kan zowel van blauwe als witte druiven worden gemaakt.

Allerhande | 2000 | | pagina 25